fot. nadesłane

Około 200 osób przybyło na promocję nowego dzieła związanego z 800-leciem Żukowa o tytule „Norbertańska siła Kaszub”. Tytuł nieprzypadkowo mówi o sile naszego regionu, gdyż pokłosie działalności sióstr norbertanek było obfite na wielu płaszczyznach, zwłaszcza religijnej, ale także gospodarczej, oświatowej oraz kulturowej.

Te wszystkie aspekty gruntownie omówione zostały na konferencji naukowej, która odbyła się 13 marca ubr. w Żukowie. Książka jest jej pokłosiem. Zawiera też opisy i referaty z poprzednich Konferencji dla Nauczycieli Regionalistów, które z inicjatywy burmistrza Żukowa Albina Bychowskiego organizowano w Żukowie przez siedem kolejnych lat.

fot. nadesłane

– Chcę szczególnie wskazać na bardzo ważny referat o świątobliwości norbertanek – podkreślał jeden z redaktorów dzieła, prof. zw. dr hab. Andrzej Groth. – Mówię o tym dlatego, że w poprzednim dziele „Dzieje Żukowa” ta kwestia została pominięta – dodał uczony, który jest jednocześnie mieszkańcem i członkiem ZKP w Baninie.

Ta informacja wyraźnie ucieszyła księdza Stanisława Gackowskiego z Żukowa, który swego czasu dopominał się o naukowe opracowanie tej ważnej dziejowej roli żukowskich sióstr. Zarówno on, jak i radni (Piotr Fikus, Albin Bychowski, Wojciech Kankowski) otrzymali jedne z pierwszych egzemplarzy z rąk prezesów Oddziału ZKP w Baninie i jednocześnie wydawcy książki, Witolda Szmidtke i Eugeniusza Pryczkowskiego.

Książki otrzymali także prezes ZKP w Chwaszczynie Tomasz Fopke i były prezes ZKP, Stanisław Pestka, obecnie Honorowy Członek organizacji. Obecność tak zacnego gościa, znakomitego dziennikarza, wieloletniego red. nacz. „Pomeranii”, laureata licznych nagród literackich, autora wielu książek, nadała szczególnie podniosły nastrój tej części uroczystości. Nobliwy gość wręczył legitymacje nowym członkom oddziału. Jako pierwszy otrzymał ją ks. Jarosław Hinc, od niedawna wikariusz baniński. Legitymacje otrzymali też małżonkowie Marta (prowadzi scholę parafialną) i Piotr Potrykusowie, Wojciech Wybraniak, Henryk Weiher i Przemysław Kreft. Liczba członków wzrosła do 213.

– Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co tu się dzieje. Serce tu rośnie, kiedy widzi się wszystkie pokolenia aktywnie włączające się w regionalne działanie – mówił prezes-senior Stanisław Pestka.

fot. nadesłąne

Słowa te odnosiły się do serii występów artystycznych, które poprzedziły promocję „norbertańskiego” dzieła. Najpierw wystąpiła „Młodzëzna” z nowymi utworami, do których muzykę skomponowali Jerzy Stachurski, Tadeusz Dargacz i Tadeusz Korthals. Najnowszy utwór „Młodzëznë”  przedstawiono także na telebimie wraz z lekcją języka kaszubskiego. Były to fragmenty programu „Spiéwné ùczbë” realizowanego w TV Teletronik (www.teletronik.tv/index.php/programy,5). Ekipa tej telewizji była także obecna na uroczystości. Występ „Młodzëznë” wprowadził gości w specyfikę unijnego projektu pod nazwą „Kaszubska integracja międzypokoleniowa – zespoły Kaszubki i Kaszubskie Nutki w strojach regionalnych”. Dzięki pozyskanym funduszom udało się już zakupić 24 stroje dla zespołu „Kaszëbsczé nótczi” z Miszewa. Ich występ wzbudził ogromny aplauz. Równie ciepło przyjęto koncert zespołu „Kaszëbczi” z Chwaszczyna, które już niebawem także otrzymają kompletne stroje dzięki współpracy między oddziałami w Baninie i Chwaszczynie.

– Chciałbym bardzo podziękować za to współdziałanie. Ono istnieje od początku. Należy przypomnieć, że nasz oddział powstał w 2002 roku z inspiracji partu w Baninie. Wiele się uczymy też od was, dużo pomysłów zaczerpnęliśmy, niektóre rozwinęliśmy u siebie. To wszystko składa się na ogólne działanie na rzecz naszej gminy i całego regionu. Myślę, że warto się zastanowić, by w przyszłym roku zrealizować jakiś wspólny projekt trzech oddziałów, wraz z Żukowem, w ramach obchodów 800-lecia – mówił Tomasz Fopke.

W ten pomysł ciekawie wpisuje się idea wysunięta pod koniec spotkania przez prof. Andrzeja Grotha, by zorganizować kolejną konferencję z zaakcentowaniem bardziej współczesnych kwestii związanych z Żukowem i okolicą. Taka sesja mogłaby się odbyć w czerwcu przyszłego roku. Jej dopełnieniem mógłby być koncert lub przedstawienie teatralne w oparciu o nowe utwory napisane pod kątem jubileuszu.

Tekst: Jan Dosz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.