Dłuższa odsiadka za znęcanie się

18 sierpnia 2011r. | Drukuj

W Sejmie uchwalono nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Od teraz za znęcanie się nad zwierzętami obowiązują wyższe kary, zakazano trzymania psów na łańcuchach oraz przycinania ogonów i uszu.

Nowelizację poparło 382 posłów, siedmiu było przeciw, 14 wstrzymało się od głosu. Nad jej projektem pracował Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt, do którego zaproszono organizacje zajmujące się ochroną ich praw.

fot. Flickr / Dasha Gaian

Znowelizowana ustawa określa, że za znęcanie się grozi do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności (wcześniej rok), a za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem sąd może skazać nawet na trzy lata więzienia (wcześniej dwa lata). Skazany może także stracić prawo do posiadania zwierząt nawet na 10 lat.

W myśl wprowadzonych zmian, myśliwi nie mogą odstrzeliwać błąkających się zwierząt domowych. Osoba, która napotka porzuconego zwierzaka, musi powiadomić o tym odpowiednie służby.

Ustawa zakazuje także trzymania zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie, a także na uwięzi krótszej niż trzy metry. Złamanie tego zakazu będzie wykroczeniem. W ustawie zakazano także tzw. kopiowania, czyli przycinania psom ogonów i uszu dla celów estetycznych.


Opublikowano w: PublicystykaWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz