środa, 25 maja, 2022
Strona główna Tagi święta na kaszubach

Tag: święta na kaszubach

Święta Bożego Narodzenia na Kaszubach

Kaszubi mają tyle własnych obrzędów, że mogliby nimi obdarować niejeden region czy kraj. Po wielu latach milczenia Kaszubi stali się dzięki temu naszym najpoważniejszym – obok górali – „folklorem eksportowym”.

Kaszubskie tradycje bożonarodzeniowe

Zwyczaj ubierania świątecznej choinki na Kaszubach pojawił się dopiero na początku XX stulecia. Choinka zastąpiła snopek żyta. Snop stawiano w kącie izby, żeby zapewnić obfite plony i dobrobyt w nadchodzącym roku. Do dziś kładzie się pod świąteczny obrus sianko, które jest pozostałością dawnego obyczaju.

Gwiazdka na Kaszubach wczoraj i dziś. Artykuł sprzed 100 lat

Bez siana na stole i opłatka, ale z dziewięcioma potrawami. Jak wyglądała dawniej Wigilia Bożego Narodzenia u Kaszubów? Prezentujemy przedruk artykułu sprzed ponad stu lat, w którym zostały opisane kaszubskie zwyczaje oraz porównanie z tym, jak świętuje się dzisiaj. Opisuje Zbigniew Talewski.
2,137FaniLubię
305ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Pomorski gryf w nowej odsłonie

Nowocześniejszy, bardziej graficzny, pełen przestrzeni  i światła – tak wygląda nowy logotyp województwa pomorskiego. Przygotowana przez ASP księga identyfikacji wizualnej oparta jest na herbie...