Kaszubi mają tyle własnych obrzędów, że mogliby nimi obdarować niejeden region czy kraj. Po wielu latach milczenia Kaszubi stali się dzięki temu naszym najpoważniejszym – obok górali – „folklorem eksportowym”.
Zwyczaj ubierania świątecznej choinki na Kaszubach pojawił się dopiero na początku XX stulecia. Choinka zastąpiła snopek żyta. Snop stawiano w kącie izby, żeby zapewnić obfite plony i dobrobyt w nadchodzącym roku. Do dziś kładzie się pod świąteczny obrus sianko, które jest pozostałością dawnego obyczaju.
Bez siana na stole i opłatka, ale z dziewięcioma potrawami. Jak wyglądała dawniej Wigilia Bożego Narodzenia u Kaszubów? Prezentujemy przedruk artykułu sprzed ponad stu lat, w którym zostały opisane kaszubskie zwyczaje oraz porównanie z tym, jak świętuje się dzisiaj. Opisuje Zbigniew Talewski.
Nowocześniejszy, bardziej graficzny, pełen przestrzeni i światła – tak wygląda nowy logotyp województwa pomorskiego. Przygotowana przez ASP księga identyfikacji wizualnej oparta jest na herbie...