Najmłodszy foczy samiec Kil, przyszedł na świat w piątek wieczorem. / fot. www.fokarium.pl

Znów powiększyła się focza rodzina w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG na Helu. Kil, bo takie imię nadano nowo narodzonej, trzeciej w ciągu tygodnia foce, waży 13,3kg i mierzy 101cm.

– Na dniach spodziewamy się jeszcze czwartego porodu naszej ostatniej samicy w fokarium – powiedział w piątek PAP opiekun fok, Mikołaj Zybała.

W niedzielę w helskim ośrodku urodził się samiec Knop, a we wtorek – samica Koga. Ojcem wszystkich młodych focząt jest 24-letni Bubas. Foki najłatwiej odwiedzić przez internet. Obraz kamery pokazuje tą cześć fokarium, w którym focze mamy rodzą i wychowują swoje potomstwo – kliknij.

Najmłodszy foczy samiec Kil, przyszedł na świat w czwartek wieczorem. / fot. www.fokarium.pl

Wszystkie młode zostaną wypuszczone na wolność na przełomie maja i czerwca. Wyposażone w satelitarne nadajniki, będą śledzone przez naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego.

W Bałtyku występują trzy gatunki fok: foka szara, foka pospolita i foka obrączkowana. Największą, a zarazem najczęściej pojawiającą się u polskich wybrzeży foką jest foka szara. Liczebność populacji bałtyckiej szacuje się na około 20 tysięcy osobników (4,5 tysiąca pod koniec lat 80), z czego większość żyje w północnej części akwenu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.