fot. jobster.pl: Czy tanie linie wylądują w Gdyni w 2012 r.?

Pierwsze maszyny w Gdyni przyjmiemy już na Euro 2012 – zapowiada Janusz Stateczny, prezes spółki Port Lotniczy Gdynia–Kosakowo.  Wojsko podpisało z samorządem Gdyni stosowną umowę. W Kosakowie ma wkrótce powstać nowoczesny terminal za 100 mln zł.  

fot. jobster.pl: Czy tanie linie wylądują w Gdyni w 2012 r.?

Lotnisko w  Babich Dołach koło Gdyni  jest obecnie lotniczą bazą wojskową. Gdyński samorząd od kilku lat walczy o uruchomienie tam także lotów cywilnych. Kilka dni temu miasto  doprowadziło wreszcie  do podpisania umowy z wojskiem. W dokumencie określone są zasady wspólnego funkcjonowania lotnictwa cywilnego oraz wojskowego na lotnisku. Teraz prezes spółki Port Lotniczy Gdynia–Kosakowo Janusz Stateczny zapowiedział, że pierwsze samoloty pasażerskie wylądują w Kosakowie już na Euro 2012.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek chce budować w Babich Dołach terminal cywilnego portu lotniczego za 100 mln zł. Byłoby to zapasowe lotnisko cywilne dla Rębiechowa. Zwolennikiem powstania portu lotniczego jest także Jerzy Włudzik, wójt Kosakowa. – Dla nas to olbrzymia szansa rozwoju turystyki i w ogóle gospodarki  – mówi wójt.

– Budowa cywilnego portu w tak niewielkiej odległości od Gdańska wydaje się nieuzasadniona – mówi z kolei Kazimierz Kleina, senator PO z Łeby. – Po pierwsze Babie Doły nie spełniają warunków lotniska zapasowego, ponieważ z reguły panuje tu taka sama pogoda jak w Rębiechowie, zatem w czasie mgły samoloty nie będą mogły lądować w obu miejscach – wyjaśnia senator. – Po drugie – jeśli chcemy równomiernie rozwijać nasz region, najlepszą lokalizacją na lotnisko uzupełniające wydaje się być Redzikowo koło Słupska, gdzie – jak wiadomo – nie powstanie planowana tarcza antyrakietowa. Taki wariant sprawdził się w Katalonii, gdzie zapasowy port lotniczy Barcelony otwarto 100 km od aglomeracji – w Gironie – dodaje K. Kleina.  Budowę nowego lotniska cywilnego w Trójmieście krytykuje także zarząd województwa oraz prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.