fot. panoramio.pl: Rybacy z Władysławowa otrzymali wsparcie Nord Stream

Usteccy rybacy oskarżają swoich kolegów z Władysławowa o działanie na szkodę polskiego rybołówstwa. Podczas negocjacji z firmą Nord Stream dwie tamtejsze organizacje zgodziły się aby rybacy otrzymali osiem razy mniejsze rekompensaty, niż rybacy Skandynawscy. Okazało się, że armatorzy z Władysławowa otrzymali od spółki budującej gazociąg, 80 tys. euro wsparcia.

Powodem konfliktu są negocjacje w sprawie budowy na dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream. Dwie organizacje rybackie z Władysławowa zgodziły się aby polscy rybacy otrzymali osiem razy mniejsze rekompensaty, niż na przykład rybacy Skandynawscy. Kilka tygodni później wyszło na jaw, że organizacje otrzymały od spółki budującej gazociąg, 80 tysięcy euro na działalność swoich  związków.

fot. panoramio.pl: Rybacy z Władysławowa otrzymali wsparcie Nord Stream

Odszkodowania za budowany na dnie Bałtyku rurociąg Nord Stream przysługują rybakom ze Szwecji, Danii, Litwy, Łotwy, Estonii i Polski. Wysokość odszkodowań negocjują jednak organizacje rybackie z poszczególnych krajów. Ku zaskoczeniu większości armatorów, dwie spośród siedmiu polskich organizacji rybackich zgodziły się na rekompensatę w wysokości niecałych 5 tysięcy euro. Tymczasem Skandynawscy rybacy dostają za ten sam rurociąg 37 tysięcy euro odszkodowania.

Usteccy rybacy oburzeni są, że dwie organizacje  wypowiadają się w imieniu wszystkich polskich rybaków. Tymczasem prezes Zrzeszenia Rybaków Morskich z Władysławowa nie widzi nic złego w przyjmowaniu pieniędzy od Nord Stream. – Każda rybacka organizacja mogła je otrzymać – mówi Jarosław Kirszling, prezes Zrzeszenia Rybaków Morskich z Władysławowa. – Połakomienie się na pieniądze od Nord Stream i zgoda na skandalicznie niskie rekompensaty może mieć dla polskich rybaków katastrofalne skutki – mówi Grzegorz Hałubek, rybak z Ustki. Działacze Związku Rybaków Morskich  zapewniają, że pieniądze od Nord Stream będą przeznaczone w części  na cele charytatywne. Organizacja chce między innymi wspomagać rodziny zaginionych na morzu rybaków.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.