fot. gdansk.pl

Podczas VI sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, 25 lutego 2019 r., radni uhonorowali zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Wyróżnieniem za Zasługi dla Województwa Pomorskiego. Zostało ono przyznane na wniosek Stowarzyszenia Rajców Gdańskich. W głosowaniu nie wzięli udziału radni PiS i jeden radny wybrany z listy PSL.

Fot. Beata ZARACH

Prezydent Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia 2019 r. po tym, jak został kilkakrotnie ugodzony nożem dzień wcześniej, w trakcie 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Miał 53 lata.

Podczas sesji radni przegłosowali  17. głosami uchwałę o uhonorowaniu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez samorząd województwa. W głosowaniu nie wzięli udziału radni PiS. Przewodniczący klubu PiS Jerzy Barzowski tłumaczył, że jego klub nie upolitycznia tej sprawy i że nie można robić zasług z wypełniania obowiązków prezydenta, wójta czy burmistrza.

Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego przyznawane jest osobom szczególnie wybitnym, których praca i aktywność publiczna wpływa na kształtowanie pozycji Pomorza oraz zachowania jego tożsamości. Wyróżnienie to zostało przyznane zmarłemu prezydentowi Gdańska 14 lutego 2019 r. podczas posiedzenia kapituły m.in. za przyczynienie się do dynamicznego rozwoju Gdańska oraz promowanie miasta i województwa na całym świecie.

Wśród dotąd odznaczonych Honorowym Wyróżnieniem za Zasługi dla Województwa Pomorskiego osób byli m.in.: abp Henryk Muszyński, prezydent Lech Wałęsa, abp metropolita gdański Tadeusz Gocłowski, ksiądz Jan Kaczkowski, prof. Brunon Synak, Bogdan Borusewicz oraz Marian Kołodziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.