mat. prasowe

W ramach projektu Legenda Morska Gdyni narodził się pomysł na cykliczne, mini przeglądy filmów morskich. 28 sierpnia o godz.18.00 w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się pokaz filmowy, podczas którego zaprezentowane zostaną trzy filmy dokumentalne – dwa poświęcone wybitnym ludziom morza i jeden o legendarnym statku polskiej floty – transatlantyku m/s „Batory”

mat. prasowe

Sprawdzić siebie

„Sprawdzić siebie” to przejmująca opowieść o pasji, determinacji i charakterze. Bohaterem znakomitego dokumentu w reżyserii Jerzego Szotkowskiego jest Leonid Teliga – żeglarz, pisarz, dziennikarz, oficer piechoty i lotnictwa – uczestnik II wojny światowej. W latach 60. ubiegłego wieku zbudował w Gdyni za własne pieniądze pełnomorski jacht „Opty”, na którym opłynął samotnie świat pod żaglami. Jako pierwszy Polak, jeden z pierwszych w historii jachtingu. W filmie Leonid Teliga opowiada o narodzinach pomysłu wielkiej wyprawy, problemach w jej realizacji, o samym rejsie, wreszcie o dręczącej żeglarza poważnej chorobie, a także wielkim pragnieniu dokończenia rejsu wbrew problemom zdrowotnym.

Ted

„Ted” to z kolei filmowy portret kapitana Tadeusza Olechnowicza, ostatniego komendanta „Daru Pomorza” i pierwszego „Daru Młodzieży”. Był jednym z legendarnych kapitanów naszych żaglowców, całego polskiego szkolnictwa morskiego. Absolwent Wydziału Nawigacyjnego Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni z 1957 roku. Świetny marynarz, waleczny żeglarz, człowiek o niezwykłym uroku osobistym, znakomity ambasador biało-czerwonej bandery.

Statek

„Statek” to miniatura filmowa Katarzyny Sędek, opowiadająca o nieistniejącym już specyficznym świecie pasażerskiej żeglugi i jej najsłynniejszym reprezentancie – transatlantyku „Batory”. Reportaż opiera się na równoległej opowieści dwóch weteranów z „Batorego” – Edwarda Obertyńskiego i Emila Piechowicza oraz amatorskich materiałach filmowych nakręconych podczas podróży statku. Zobaczymy na archiwalnych kadrach m.in. wybitnych kapitanów i wybitnych polskich artystów podróżujących „Batorym” na gościnne występy za oceanem.

Wszystkie pokazy będą dodatkowo poprzedzone wprowadzeniem eksperta lub autorów filmu. Wstęp na filmy w ramach przeglądu jest wolny.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.