fot. Muzeum w Wejherowie

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie odbyło się spotkanie poświęcone Leonowi Jancie-Połczyńskiemu, wybitnemu działaczowi niepodległościowemu z Borów Tucholskich.

fot. Muzeum w Wejherowie

Jego życie i działalność przybliżyli zgromadzonym, działacz kaszubski Edmund Kamiński oraz senator RP i przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego Kazimierz Kleina. Prelegenci opowiedzieli o skomplikowanych losach przedstawiciela wielkiego pomorskiego rodu. W sposób szczególny zwrócili uwagę na jego udział w konferencji paryskiej w 1919 r., na której rozstrzygała się też przyszłość polskiego Pomorza. W kolejnym 1920 r. Leon Janta-Połczyński czynnie zaangażował się na rzecz usuwania wieloletnich skutków pruskiego zaboru i rozwijania polskości na Pomorzu Gdańskim.

fot. Muzeum w Wejherowie

Pasjonującym opowieściom przysłuchiwali się uczniowie z Liceum im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie. Prelekcji towarzyszyła wystawa biograficzna, która zapoczątkowała serię wydarzeń na Pomorzu upamiętniających obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Źródło: Muzeum w Wejherowie / Tekst: M. H. Fot. I. S.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.