fot. Gdynia.pl

Już po raz 42. – z czego 30. raz w Gdyni – obchodzić będziemy wielkie święto polskiego kina: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Od 18 września przez niemal cały tydzień film zawładnie miastem, Gdynia zamieni się w jego stolicę, a najnowsze dokonania filmowców, recenzje poszczególnych obrazów i kreacje przybyłych do Gdyni gwiazd będą na ustach niemal wszystkich.

W Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu znalazło się 17 tytułów. W walce o najważniejsze laury – Złote i Srebrne Lwy – zobaczymy filmy, które mieliśmy okazję oglądać już w polskich kinach (m.in. „Pokot” Agnieszki Holland czy „Sztukę Kochania” Marii Sadowskiej). Wszyscy kinomaniacy najbardziej gorączkowo wyczekują jednak premier. A tych na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych będzie aż 10. Co ciekawe, osiem z pokazywanych w Konkursie Głównym filmów to debiuty. Wygląda więc na to, że młode wilki po raz kolejny zagrozić mogą tuzom rodzimej kinematografii (jak to miało chociażby miejsce w zeszłym roku w przypadku zwycięskiej „Ostatniej rodziny”, debiutu Jana P. Matuszyńskiego).

Kadr z filmu "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej"

Ciężko już teraz mówić o pewnych kandydatach do głównych nagród. Wiadomo jednak, że festiwal rozpocznie się od mocnego uderzenia, czyli projekcji tegorocznego filmu otwarcia „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. To pierwsza pełnometrażowa animacja malarska składająca się z 65 tysięcy ręcznie malowanych klatek-obrazów. W ich powstaniu uczestniczyło 125 zawodowych malarzy z całego świata. Na ekranie ożywili oni ponad 100 obrazów Vincenta van Gogha, by opowiedzieć historię życia i śmierci jednego z najbardziej znanych na świecie malarzy. Niewątpliwie będzie to jeden z najczęściej komentowanych obrazów nadchodzących dni.

Kadr z filmu "Twój Vincent"

Pewne jest również, że uwaga widzów i mediów skupi się wokół nowego filmu „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego (autora słynnych „Bogów”, nagrodzonych Złotymi Lwami w 2014). To obraz opowiadający pełną dramatycznych zwrotów akcji historię życia ultratriathlonisty Jerzego Górskiego (w roli głównej Jakub Gierszał). Ciekawie zapowiadają się także polsko-bośniacko-chorwacka produkcja pt. „Catalina” (w jednej z głównych ról Andrzej Chyra). Jakuba Gierszała i Andrzeja Chyrę zobaczymy zresztą na ekranie również wspólnie – w filmie „Zgoda” Urszuli Antoniak. Warte uwagi tytuły to także „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, opowiadająca o rodzinnym konflikcie wybuchającym w dzień Bożego Narodzenia, film o niezmywalnym piętnie wojny domowej w Rwandzie „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze i nieżyjącego już Krzysztofa Krauze czy chociażby dobrze zrealizowane i wciągające thrillery – „Amok” Kasi Adamiak i „Czuwaj” Roberta Glińskiego. O tym, w czyje ręce trafią Złote Lwy, zadecyduje jury pod przewodnictwem Jerzego Antczaka. Dowiemy się o tym podczas gali finałowej 23 września. Już teraz wiemy natomiast, że podczas tej samej gali honorową nagrodę za życiowy dorobek artystyczny – Platynowe Lwy – odbierze w tym roku Jerzy Gruza.

Kadr z filmu "Najlepszy"

Ale Konkurs Główny to nie wszystko. W ramach 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się również konkurs Inne Spojrzenie, czyli przegląd filmów o szczególnej formule artystycznej – międzygatunkowych, eksperymentalnych, wymykających się jednoznacznej klasyfikacji. O główną nagrodę – Złoty Pazur – „za odwagę formy i treści” powalczy w tym roku 7 filmów. Z połączenia odbywających się co roku Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych oraz Konkursu Młodego Kina na 42. FPFF oglądać będziemy filmy zakwalifikowane do Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Oprócz tego gros pokazów specjalnych, a wśród nich 70 lat polskiej animacjiMunk na star(t)PolonicaGdynia dzieciomIn memoriam(poświęcone w tym roku Andrzejowi WajdzieDanucie Szafarskiej czy Wojciechowi Młynarskiemu) i inne. Odbędą się również otwarte, bezpłatne pokazy filmów Stanisława Barei i Wieczory Filmowe z HBO.

Kadr z filmu "Szatan kazał tańczyć" (konkurs Inne Spojrzenie))

Wydarzenia towarzyszące festiwalowi to liczne wystawy (m.in. plakatów filmowych Andrzeja Pągowskiego, zdjęć Bogdana Dziworskiego czy Krzysztofa Ptaka), gra miejska, warsztaty, instalacje czy spotkania branżowe.

Wystawa prac Andrzeja Pągowskiego

Szczegółowe informacje na temat wszystkich wydarzeń związanych z 42. Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych dostępne są na jego oficjalnej stronie: www.festiwalgdynia.pl. Bilety i karnety na festiwalowe pokazy są jeszcze dostępne i można je kupować m.in. za pośrednictwem wspomnianej strony internetowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.