fot. internet

Od 26 czerwca trwa rekrutacja w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Na kandydatów czeka aż 27 kierunków i ponad 100 różnych specjalności na studiach I, II i III stopnia. Aby zapoznać się z aktualną ofertą edukacyjną wystarczy wejść na stronę: http://rekrutacja.apsl.edu.pl/.

Pełną parą, z udoskonaloną ofertą kształcenia, rusza m.in. Instytut Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Od nadchodzącego roku akademickiego będzie można tam studiować:

Na studiach I stopnia, kierunku historia:

 • Amerykanistykę;
 • Międzynarodowe stosunki polityczne i gospodarcze,
 • Archiwistykę i zarządzanie dokumentacją w urzędzie i firmie;
 • Historię wojskową,
 • Historię nauczycielską.

Na studiach II stopnia natomiast:

 • Archiwistykę z pomorzoznawstwem,
 • Międzynarodowe stosunki polityczne i gospodarcze,
 • Historię nauczycielską.

Jak widać Instytut po kilkuletniej przerwie powróci do kształcenia nauczycieli-historyków. Ale to nie cała oferta, którą przygotował. Poszerzona została również propozycja dla nieco starszych studentów, tzw. „50 plus”. Poza dotychczasową specjalnością, jaką jest historia regionalna, którą można studiować zarówno na studiach I, jak i II stopnia, od nadchodzącego roku akademickiego starsi studenci będą mogli poznawać historię chrześcijaństwa. Należy dodać, iż od 2012 roku w IHiP AP można podjąć studia III stopnia, czyli doktoranckie, na kierunku historia.

Nie możemy zapomnieć jednak, że jak sama nazwa Instytutu wskazuje, poza historią możemy studiować tam także politologię, która również zachęca przyszłych studentów swoimi propozycjami. Mianowicie, na kierunku politologia można podjąć studia I stopnia w specjalnościach:

 • Nowe media i komunikacja społeczna,
 • Zarządzanie projektami (z certyfikatem IPMA),
 • Polityka samorządowa i publiczna,
 • Polityka migracyjna.

Jak widzimy, Instytut Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku wprowadza zmiany i unowocześnia ofertę kształcenia, dostosowując ją do potrzeb zarówno młodzieży, jak i rynku pracy. Przy Instytucie działa także kilka prężnie działających Kół Naukowych, np. Koło Naukowe Historyków czy Akademickie Koło Kaszubskie.

I skoro już o tym mowa, to warto wspomnieć o tegorocznym Rankingu Perspektyw. Mianowicie, właśnie Instytut Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku zajmuje najwyższe miejsce w kategorii EKONOMICZNE LOSY ABSOLWENTÓW. Uzyskał on  maksymalny wskaźnik–100 procent deklasując wszystkie inne instytuty historii w Polsce. ELA to kryterium mierzone wskaźnikiem wysokości zarobków absolwentów oraz wskaźnikami ich zatrudnienia według ogólnopolskiego badania „Ekonomiczne Losy Absolwentów” przeprowadzonego przez MNiSW z wykorzystaniem danych ZUS. Oznacza to, że 100 % absolwentów IHiP AP znajduje po studiach pracę.

Równie wysoko Instytut plasuje się w prestiżowej kategorii (9. miejsce) DOSTĘPNOŚĆ KADR WYSOKOKWALIFIKOWANYCH, w której wyprzedził m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Warmińsko- Mazurski, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Szczeciński.

W kategorii PREFERENCJE PRACODAWCÓW kierunek HISTORIA prowadzony przez słupski Instytut zajął 9. miejsce. Pracodawcy cenią bardziej słupskich absolwentów historii niż plasujących się niżej w rankingu absolwentów tego kierunku takich uniwersytetów jak: Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet w Białymstoku.

Zatem-jak widać-słupska Uczelnia i jeden z najstarszych kierunków, które można na niej studiować (historia), to dobry wybór dla przyszłych studentów.

A jeżeli chodzi o rekrutację…

Przy procedurze rekrutacji pomocą służą Pracownicy całorocznego Punktu Rekrutacyjnego w Akademii Pomorskiej, którzy codziennie udzielają odpowiedzi na pytania przesyłane drogą elektroniczną i zadawane telefonicznie lub osobiście, dotyczące rekrutacji na studia. Wyjaśniają oni główne zasady kwalifikacji, a także pomagają w rejestracji na studia. Często rozwiązują także problemy, dotyczące poruszania się w planie rekrutacji w Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz wyjaśniają wątpliwości maturzystów w sprawach związanych z rozpoczęciem kolejnego etapu edukacji. Szczególną opieką otaczają również kandydatów-cudzoziemców ubiegających się o przyjęcie zarówno na studia w języku polskim, jak i na studia w językach obcych. W Całorocznym Punkcie Rekrutacyjnym są stanowiska komputerowe, z których można dokonać rejestracji na studia, można też przyjść i osobiście porozmawiać z jego Pracownikami na temat oferty kształcenia w Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Niebawem na łamach naszej Gazety ukaże się wywiad z prof. Robertem Kuśnierzem, Dyrektorem Instytutu Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Zachęcamy do śledzenia naszych wiadomości!

materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.