Florian Ceynowa
Florian Ceynowa

Florian Ceynowa to człowiek, który zapoczątkował ruch regionalny na Kaszubach. Jest ojcem idei kaszubskiej. Wszystkiego jego myśli i działania koncentrowały się na upodmiotowieniu Kaszubów, włączeniu ich już w połowie XIX wieku w wielkie odrodzenie Słowiańszczyzny i mały narodów Europy. Zabiegał o nadanie szczególnego statusu językowi kaszubskiemu, był autorem pierwszej pisowni i gramatyki języka kaszubskiego. Kaszuby widział w granicach całego Pomorza. Szczególną troską otaczał Kaszubów w powiecie słupskim, to właśnie tam na jego oczach ginął język i tożsamość kaszubska.

Zachował dla potomnych kaszubskie nazwy miejscowości na prawie całym Pomorzu. Dla nas dzisiaj jest symbolem społecznego bezinteresownego zaangażowania w sprawy kaszubskie i symbolem odrodzenia kaszubskiego. Dzięki Florianowi Ceynowie możemy powiedzieć, że dzisiaj Kaszubi z dumą mogą powtarzać pierwsze słowa hymnu Diecezji Kamieńskiej z czasu średniowiecza „O Felix Cassubia!” (Szczęśliwe Kaszuby!).

Dla uczczenia tej wybitnej postaci w niedzielę 7 maja w Sianowie odsłonięty zostanie obelisk, upamiętniający miejsce, przy moście pomiędzy Sianowem a Staniszewem, w którym aresztowano ściganego listem gończym Floriana Ceynowę, który uciekał po nieudanym powstaniu starogardzkim (21/22 lutego 1846 r.), któremu przewodniczył. Uroczystości rozpocznie o godz. 9:00 Msza Święta w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie. Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy chcieliby uczcić pamięć Budziciela Kaszub.

Florian Ceynowa

Florian Ceynowa uczył się w gimnazjum chojnickim, potem studiował we Wrocławiu i w Królewcu. Związany był z Towarzystwem Literacko – Słowiańskim. Tytuł doktora medycyny uzyskał w Berlinie. W 1843 r. warszawskie czasopismo opublikowało jego teksty Wiléjá Noveho Roku i Szczōdráki, które uznawane są za początek literatury kaszubskiej. Największym dziełem Ceynowy jest jego „Skôrb kaszëbskò-słowińsczi mòwë„, w którym opublikował artykuły i teksty literackie w stworzonej przez siebie ortografii. Pisał je mieszkając i pracując jako lekarz w Bukowcu koło Świecia. Ceynowa chciał zahamować germanizację Kaszubów przez pokazanie piękna i ożywienie języka kaszubskiego. Słusznie uważał, że to jest jedyna droga do obronienia słowiańskiej tożsamości Kaszubów. Dr. F. Ceynowa zmarł 26 marca 18881 r. w Bukowcu. Pochowany jest w sąsiednim Przysiersku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.