Fot. zukowo.pl

W każdą drugą niedzielę miesiąca w kościele WNMP w Żukowie o godz. 14.00 sprawowana jest Msza św. kaszubska.W cykliczną uroczystość angażują się aktywnie szkoły i środowiska związane z kaszubskością. Czytania, psalm, modlitwa ludu wykonywana jest zazwyczaj przez dzieci w pięknych kaszubskich strojach. W każdą piątą niedzielę miesiąca o godz. 14.00, czyli 4- 5 razy w roku, dodatkowo celebrowana jest kaszubska Msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Nabożeństwo od lat sprawowane jest z inicjatywy miejscowego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego oraz proboszczów żukowskich parafii.

Fot. zukowo.pl

Pierwszą Mszę św. z elementami języka kaszubskiego odprawił ks. Franciszek Grucza dnia 8 października 1983 roku we Wygodzie Łączyńskiej. Od tego czasu na całych Kaszubach coraz liczniej są sprawowane nabożeństwa w języku kaszubskim, w tym ważne cykliczne przedsięwzięcia jak odpusty i pielgrzymki. Wielkie uznanie się należy wszystkim kapłanom, którzy podejmują wyzwanie sprawowania liturgii i głoszenia kazań po kaszubsku. Wśród nich są księża, którzy nie mają korzeni kaszubskich.

Przy dolnej parafii WNMP w Żukowie po kaszubskiej Mszy św. o godz. 15.00 będą organizowane spotkania i Kaszubskie warsztaty hafciarskie szkoły żukowskiej. Przy kawie i kuchu, w miłej świątecznej atmosferze, będzie można poznawać tajniki dziedzictwa ponorbertańskiego. Mile widziane są wszystkie pokolenia, chcące uczestniczyć w takiego rodzaju spotkaniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.