mat. prasowe

Ściany odmalowane, część pracowni już gotowa. Rekrutacja uczestników trwa, a pierwsze osoby są już przyjęte. Ostatnie prace adaptacyjne dobiegają końca, a to oznacza, że Centrum Integracji Społecznej w Gdyni niebawem rozpocznie działalność pełną parą. Już w najbliższych dniach pierwsi uczestnicy programu aktywizacji społeczno-zawodowej „Pracownia” wezmą udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach.

mat. prasowe

Centrum Integracji Społecznej powstaje przy ul. Energetyków 13a, w budynku dawnego Zespołu Szkół Budownictwa Okrętów. Operatorem ośrodka z ramienia samorządu jest Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, organizowane będą tu warsztaty i szkolenia zawodowe, a także konsultacje z psychologami, doradcami zawodowymi, trenerami kariery i pracownikami socjalnymi. Do skorzystania z oferty zapraszane są osoby w trudnej sytuacji życiowej, które chcą zmienić swój los.

– Tworzymy właśnie pierwszą grupę, której członkowie wezmą udział w zajęciach. Rekrutacja trwać będzie nieprzerwanie przez najbliższe lata, dołączyć można w każdej chwili – zachęca Grażyna Truchanowicz, dyrektor CIS. – Zachęcamy do udziału osoby bezdomne, uzależnione, niepełnosprawne, z zaburzeniami psychicznymi oraz uchodźców.

Podopieczni CIS przyuczą się m.in. do zawodów z branży ogrodniczo-porządkowych, usługowych oraz przemysłu stoczniowego. W ramach programu reintegracji społecznej wezmą udział w warsztatach komunikacji oraz radzenia sobie ze stresem. Program przewiduje sześć godzin zajęć każdego dnia. Ponadto CIS zapewnia ubezpieczenie, ciepły posiłek, bilety komunikacji miejskiej. Cykl zajęć każdego uczestnika trwać będzie pół roku. Pierwsze zajęcia odbędą się 20 marca, ostatnie – jesienią 2022 roku. Za wykonaną pracę uczestnicy otrzymywać będą świadczenia integracyjne w wysokości zasiłku dla osób bezrobotnych.

–  Z naszego doświadczenia wynika, że co najmniej 50 proc. uczestników CIS-ów znajduje zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Wiemy to, bo mamy z nimi kontakt także po zakończeniu projektu. Program gdyńskiej placówki jest przygotowany tak, że efekty mogą być jeszcze lepsze. Wierzymy, że tak będzie – mówi Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa Brata Św. Alberta Koło Gdańskie.

Organizacja Centrum Integracji Społecznej przy ul. Energetyków oraz realizacja programu placówki do 2022 roku to koszt 9 mln złotych, z czego 7 mln to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozostałą kwotę przekazaało miasto.

– W Gdyni jest bardzo niska stopa bezrobocia, a pracodawców jest wielu. Mimo tego są osoby, którym życiowe bariery uniemożliwiają podjęcie lub utrzymanie pracy. Właśnie do takich osób kierowany jest ten program. Chcemy, by po zakończeniu projektu mogli samodzielnie funkcjonować – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

CIS jest jednym z czterech filarów systemu aktywizacji społeczno-zawodowej „Pracownia”,  realizowanego przez cztery jednostki – Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, Fundację Gospodarczą, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Laboratorium Innowacji Społecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.