Tegoroczne uroczystości Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Barłominie odbyły się pod hasłem „Gerard Labuda profesor uczony, w małą i dużą Ojczyznę wpatrzony”.

15000585_802105529927755_6981955573445265312_o
fot. SP Barłomino

W ten sposób szkoła włączyła się w obchody 100-lecia urodzin tego wybitnego historyka. W uroczystościach uczestniczyli m.in. Senator RP Kazimierz Kleina, Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie Tomasz Fopke, Aleksandra Iwanowska edytorka twórczości księdza Jana Twardowskiego, Wójt Gminy Luzino Jarosław Wejer, Zofia Botulińska prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich Pro Bono w Luzinie i wielu innych.

W części artystycznej mali aktorzy przekazali gościom wiedzę o życiu i pracy naukowej profesora, który zostawił po sobie ślady w postaci licznych dzieł i naukowych prac, aby następne pokolenia chodząc jego śladami poznały  dzieje naszej Ojczyzny. Profesor zapatrzony był również w małą Ojczyznę – Pomorze i Kaszuby z domem rodzinnym, matką, drogą do szkoły, kościołem i kaszubskim językiem.

– Te elementy małej Ojczyzny staraliśmy się pokazać w obrazach, które namalowane zostały podczas pleneru malarskiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich Pro Bono w Luzinie. Dla naszej szkolnej społeczności taką małą Ojczyzną jest wieś Barłomino z przepiękną przyrodą, jodłą, bocianami, które każdego roku zwiastują nadejście wiosny, tradycjami i zwyczajami  i kaszubskim językiem. Z tym wszystkim o czym pisał i cenił profesor. Mamy nadzieję, że kolejne pokolenia będą kroczyć śladami pozostawionymi przez tak wielkiego, a jednocześnie skromnego człowieka – mówi Halina Szlaga, dyrektor Szkoły w Barłominie.

Po części artystycznej przyszedł czas na chwilę wspomnień o profesorze. Dla wszystkich obecnych na uroczystości była to przepiękna lekcja historii.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”742″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”150″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.