Fot. Sławomir Lewandowski / UM

„My – Obywatele. Pomorski Model Edukacji Obywatelskiej” to hasło V Forum Pomorskiej Edukacji. 9 listopada 2016 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku uczestnicy dyskutowali o tak cenionych na Pomorzu wartościach uniwersalnych: regionalności, wielokulturowości i obywatelstwie.

Fot. Sławomir Lewandowski / UM
Fot. Sławomir Lewandowski / UM

– To wielki dzień nie tylko dla pomorskich szkół zawodowych, ale i dla całej pomorskiej oświaty – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Mądre ułożenie sieci pomorskich szkół zawodowych, powiązanie kształcenia z potrzebami rynku pracy, trwała współpraca szkół zawodowych z pracodawcami, to warunki niezbędne do budowania na Pomorzu nowoczesnej gospodarki, do pozyskania krajowych i zagranicznych inwestorów, do poprawy jakości życia.

Temat tegorocznego Forum – „My – Obywatele. Pomorski Model Edukacji Obywatelskiej” – nie jest przypadkowy, bowiem Sejmik Województwa Pomorskiego ustanowił 2016 Rokiem Pomorskiej Wspólnoty Obywatelskiej. Uczestnicy spotkania dyskutują o wartościach uniwersalnych, które na Pomorzu są szczególnie cenione i wiążą się z ideą regionalności, wielokulturowości i obywatelstwem. Tegoroczne Forum poprzedzone było spotkaniami w czterech subregionach województwa, podczas których prezentowano dobre praktyki edukacji regionalnej i obywatelskiej.

V Forum Pomorskiej Edukacji to również okazja do dwóch innych ważnych dla Pomorza wydarzeń. Pierwsze z nich – podpisanie umów na dofinansowanie projektów dotyczących wsparcia szkolnictwa zawodowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, to wynik realizacji przez samorząd województwa pomorskiego przedsięwzięcia strategicznego dotyczącego szkolnictwa zawodowego.

[youtube_sc url=https://youtu.be/bYph7dp4SJs]

Przygotowanie projektów przez organy prowadzące (wszystkie powiaty województwa, dwa organy niepubliczne i samorząd województwa pomorskiego) poprzedzone było unikalnym w skali kraju procesem angażującym nie tylko te organy, ale i pracodawców oraz instytucje rynku pracy. W efekcie powstały opracowane w ścisłym partnerstwie z pracodawcami koncepcje rozwoju szkolnictwa zawodowego. Zaowocuje to podniesieniem jakości tego szkolnictwa oraz poszerzeniem oferty kształcenia ustawicznego, a także umożliwi uczniom dostęp do nowoczesnych technologii i usług cyfrowych. Wartość przedsięwzięcia wynosi 326 mln zł, z czego dofinansowanie projektów zintegrowanych ze środków RPO WP 2014-2020 to niespełna 300 mln zł.

– W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 na rozwój szkolnictwa zawodowego zostały zaplanowane naprawdę duże środki: ponad 25 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz 51,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – To największa w kraju kwota, która ma służyć przede wszystkim wzmocnieniu branż kluczowych dla rozwoju Pomorza. Dzisiejsze umowy o dofinansowaniu projektów zintegrowanych dotyczą działań, które zmienią obraz pomorskiego szkolnictwa zawodowego. Środki trafią do wszystkich pomorskich powiatów oraz do szkół prowadzonych przez pomorskie rzemiosło, a także do szkół prowadzonych przez samorząd województwa pomorskiego.

Także podczas Forum marszałek województwa uhonorował zwycięzcę organizowanego po raz pierwszy konkursu „Nauczyciel Pomorza Roku 2016″. Jego celem jest uhonorowanie nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych, którzy, wspomagając wszechstronny rozwój psychofizyczny – intelektualny, fizyczny i osobowościowy dzieci i młodzieży, wyróżniają się w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej oraz przyczyniają się do budowania kapitału społecznego na Pomorzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.