fot. Wikimedia

W środę 9 listopada o godz. 10, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, rozpocznie się V Forum Pomorskiej Edukacji pod hasłem „My – Obywatele. Pomorski Model Edukacji Obywatelskiej”.

fot. Wikimedia
fot. Wikimedia

Na początku spotkania, marszałek Mieczysław Struk podpisze umowy ze wszystkimi powiatami o wartości 362 milionów złotych na projekty wsparcia szkolnictwa zawodowego w regionie, dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Ok. godz. 13.15 po raz pierwszy w historii samorządu zostanie przyznany przez Marszałka tytuł „Nauczyciela Pomorza”.

Forum Pomorskiej Edukacji to  inicjatywa Mieczysława Struka – Marszałka Województwa Pomorskiego.  Nadrzędną ideą Forum, będącego odpowiedzią na zawarte w Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 zobowiązanie Samorządu Województwa Pomorskiego do uruchomienia sieci dialogu edukacyjnego w regionie, jest aktywizowanie środowisk zainteresowanych jakością pomorskiej edukacji oraz inicjowanie systemowych i komplementarnych działań w tym obszarze. Forum organizowane jest od 2012 roku i stanowi platformę dialogu o edukacji, wymiany myśli i doświadczeń. Wypracowane wnioski są rekomendowane do realizacji w ramach lokalnych i regionalnej polityki edukacyjnej.

Zważywszy na fakt, iż Sejmik Województwa Pomorskiego ustanowił rok 2016 Rokiem Pomorskiej Wspólnoty Obywatelskiej, temat tegorocznego Forum brzmi: „My – Obywatele. Pomorski Model Edukacji Obywatelskiej”. Uczestnicy spotkania będą dyskutować o wartościach uniwersalnych, które na Pomorzu są szczególnie cenione i wiążą się z ideą regionalności, wielokulturowści i obywatelstwem. Tegoroczne Forum poprzedzone było spotkaniami w czterech subregionach województwa, podczas których prezentowano dobre praktyki w zakresie edukacji regionalnej i obywatelskiej.

V Forum Pomorskiej Edukacji będzie również okazją do dwóch innych ważnych dla Pomorza wydarzeń. Podpisane zostaną umowy na dofinansowanie projektów zintegrowanych na wsparcie szkolnictwa zawodowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. To wynik realizacji przez samorząd województwa pomorskiego przedsięwzięcia strategicznego w obszarze szkolnictwa zawodowego. Przygotowanie projektów przez organy prowadzące (wszystkie powiaty województwa, dwa organy niepubliczne i samorząd województwa pomorskiego) było poprzedzone unikalnym w skali kraju procesem angażującym nie tylko te organy, ale i pracodawców oraz instytucje rynku pracy. W efekcie konkursu powstały opracowane w ścisłym partnerstwie z pracodawcami koncepcje rozwoju szkolnictwa zawodowego, przyczyniające się do podniesienia jakości tego szkolnictwa oraz do poszerzenia oferty kształcenia ustawicznego, a także zapewniające uczniom dostęp do nowoczesnych technologii i usług cyfrowych. Wartość przedsięwzięcia strategicznego wynosi 326 mln zł, z czego dofinansowanie projektów zintegrowanych ze środków RPO WP 2014-2020 wynosi niespełna 300 mln zł.

Podczas Forum po raz pierwszy zostanie przyznany przez Marszałka Województwa Pomorskiego tytuł „Nauczyciela Pomorza”. Celem tego konkursu jest uhonorowanie nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych na terenie województwa pomorskiego, którzy, wspomagając wszechstronny rozwój psychofizyczny – intelektualny, fizyczny i osobowościowy dzieci i młodzieży, wyróżniają się w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej oraz przyczyniają się do budowania kapitału społecznego na Pomorzu. Na ogłoszony przez marszałka województwa pomorskiego konkurs wpłynęło 110 wniosków, spośród których komisja oceniająca do tytułu laureata konkursu rekomendowała 10 nauczycieli. Z tego grona marszałek województwa pomorskiego w trakcie Forum wskaże laureata konkursu – Nauczyciela Pomorza Roku 2016, a także wyróżni 4 nauczycieli (Nauczyciel Pomorza otrzyma pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną, a pozostałe 4 osoby otrzymają równorzędne wyróżnienia).

Na zakończenie V Forum Pomorskiej Edukacji będzie miało miejsce również wręczeniu nagród plebiscytu redakcji Dziennika Bałtyckiego „Nauczyciel na medal 2016”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.