Fot. Przemysław Kozłowski

Pasjonatów architektury znowu czekają „pracowite” dni. Już w czwartek, 25 sierpnia, w Gdyni wystartuje szósta edycja Weekendu Architektury. Ta czterodniowa impreza to kilkadziesiąt otwartych wydarzeń odbywających się głównie w centrum miasta. Wśród nich spacery, warsztaty fotograficzne, spotkania z wybitnymi architektami i ekspertami, pokazy filmowe i rozstrzygnięcie dwóch konkursów.

Fot. Przemysław Kozłowski
Fot. Przemysław Kozłowski

Architektoniczne dziedzictwo Gdyni niemal zobowiązuje to miasto do działań, które poszerzają wiedzę i świadomość mieszkańców (i wszystkich chętnych) na temat architektury czy przestrzeni miejskiej. Jedną z najważniejszych tego typu aktywności jest coroczny Weekend Architektury. W tym roku potrwa on od 25 do 28 sierpnia.

Jak tłumaczy Jacek Debis, przedstawiciel organizatora, Agencji Rozwoju Gdyni: Całość wydarzenia rozpocznie się 25 sierpnia tzw. foto dniem, w ramach którego odbędą się dwa warsztaty połączone z fotograficznymi spacerami plenerowymi. Poprowadzą je fotografowie Marzena i Maurycy Śmierzchalscy oraz Przemysław Kozłowski. Foto dzień zakończy się ogłoszeniem wyników w konkursie „Gdyński modernizm w obiektywie”. Wernisaż wystawy o godz. 16.00 w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Formuła wydarzenia zakłada bliskie spotkania z architektami i specjalistami. Okazją do spotkań będzie trzydniowy cykl tzw. Archi Prelekcji. Eksperci, badacze architektury oraz wybitni, współcześni twórcy z całej Polski podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. W tym roku będzie można posłuchać m.in. Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego z jednej z najbardziej uznanych polskich pracowni – warszawskiej JEMS Architekci (28.08). Dyskusje toczyć się będą również wokół architektury modernizmu, problemów miast, kreowania przestrzeni publicznej czy rehabilitacji estetycznie zdegradowanych miejsc.

Weekend Architektury to także bogaty program bezpłatnych, otwartych spacerów. Tradycyjnie już, cześć spacerów odbędzie się trasami architektury modernistycznej. Spróbujemy odkryć, a właściwie wyszukać modernizm w takich dzielnicach jak chociażby Witomino czy Działki Leśne – wylicza Jacek Debis. Natomiast zawsze mamy też kilka propozycji dla miłośników architektury współczesnej. Jeden z takich „nowoczesnych” spacerów poprowadzi w niedzielę wiceprezydent Gdyni i doktor architektury, Marek Stępa.

W ramach wydarzenia będzie można obejrzeć także ciekawe filmy o tematyce architektonicznej. Wśród nich dokument o modernistycznych miastach niemieckich („Modernistyczne miasta”), eksperymentach architektonicznych w Azji („Miasto – eksperyment azjatycki”, „Kraina Pałaców”), czy doskonałe produkcje polskich reżyserów – „Neon” oraz „Szklane domy”.

W czasie Weekendu Architektury zostaną zaprezentowane także autorskie wizje młodych architektów i projektantów w ramach konkursu pt. „Współczesny Salon Gdyński” oraz ogłoszony werdykt.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a zapisy obowiązują tylko na warsztaty fotograficzne.

Szczegółowe informacje: www.weekendarchitektury.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.