Fot. UM Lębork

„Autorytety: Lech Bądkowski” – to temat wystawy, którą otwarto w  Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Lęborku. Przez najbliższe dwa tygodnie mieszkańcy mogą  zapoznać się z fotografiami obrazującymi życie i działalność tego wybitnego kaszubskiego działacza.

14 stycznia w Liceum Ogólnokształcącym Nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Lęborku, otwarta została wystawa „Autorytety: Lech Bądkowski” obrazująca życie i twórczość wybitnego kaszubskiego działacza. Uroczystego otwarcia dokonał patron wystawy, a także jeden z jej inicjatorów, senator Kazimierz Kleina.

Fot. UM Lębork

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyły władze miasta i powiatu, pracownicy Europejskiego Centrum Solidarności oraz członkowie lęborskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Postać Lecha Bądkowskiego przybliżył zebranym dyrektor LO Nr 1 Bogdan Libich. Podczas uroczystości wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Lęborska.

Wystawa ta powstałą z inicjatywy Europejskiego Centrum Solidarności i Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego. W Lęborku do jej przygotowania przyczynił się Urząd Miasta oraz dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego Nr 1.

Fot. UM Lębork

Kilkanaście fotografii obrazujących postać wybitnego Kaszuby przez dwa najbliższe tygodnie będzie dostępnych dla mieszkańców Lęborka w auli LO Nr 1 w godz. 12.00 – 15.30.

fot. archiwum: Lech Bądkowski

Lech Bądkowski (ur. 24 stycznia 1920 r. w Toruniu, zm. 24 lutego 1984 r. w Gdańsku)  to żołnierz, pisarz, dziennikarz, tłumacz oraz kaszubski działacz polityczny, kulturalny i społeczny. Uczestniczył w kampanii wrześniowej w 1939 r., dowodził plutonem piechoty i m.in. walczył w bitwie nad Bzurą, którą potem opisał w książce Żołnierze znad Bzury. W 1940 r. przedostał się do Francji, a potem Anglii i zaciągnął do Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Walczył pod Narwikiem. W 1945 r. wrócił do Polski i osiadł w Gdyni. W 1956 r. Lech Bądkowski współtworzył Zrzeszenie Kaszubskie (późniejsze Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie) i jego program ideowy, mimo że nie był Kaszubą i nie mówił po kaszubsku. We władzach ZKP był od początku. Miał legitymację nr 11. W sierpniu 1980 r. L. Bądkowski jako przedstawiciel literatów Wybrzeża poparł strajkujących stoczniowców. Od 21 sierpnia 1980 r. był członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, jego rzecznikiem prasowym, a także członkiem grupy negocjującej Porozumienia Gdańskie, w której odpowiadał za postanowienia dotyczące wolności słowa w Polsce.

Od końca lat 70. L. Bądkowski chorował na raka i zmarł 24 lutego 1984 r. w swym domu w Gdańsku. Został pochowany na Srebrzysku w Gdańsku. Jego pogrzeb, w którym uczestniczyli m.in. Zbigniew Herbert, Bronisław Geremek, Donald Tusk i ok. 5000 mieszkańców Pomorza, stał się manifestacją opozycji przeciw rządowi. Później na jego mogile stanęła rzeźba kaszubskiego Gryfa z napisem Lech Bądkowski – pisarz, żołnierz, obywatel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.