Spotkanie tradycyjnego rzemiosła z nową technologią oraz promocja pomorskiej kultury i lokalnych twórców – to idea GLËNY, artystycznego konceptu Fundacji MOZI. Efekty rozpoczynających się wkrótce warsztatów będzie można zobaczyć w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. 

Glëna to po kaszubsku glina, podstawowy surowiec do wyrobu ceramiki. Tak też pomysłodawcy projektu nazwali cykl spotkań, warsztatów i wystawę. Kolekcja ma przybliżyć odbiorcom sztukę kaszubską i regionu oraz jej założenia, które są kluczowe dla historii Gdyni i Pomorza. Każdy z artystów zaprojektuje swoją własną ceramikę inspirowaną motywami kaszubskimi w dowolnej i indywidualnej interpretacji. W finale powstanie spójna, choć jednocześnie oryginalna kolekcja ceramiki. W działaniu weźmie udział kilkunastu lokalnych twórców i artystów z różnych dziedzin, będą to m.in.: rzeźbiarze, graficy, ilustratorzy, ceramicy, wzornicy i studenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Ich zadaniem będzie stworzenie kolekcji ceramiki, do realizacji której zostaną wykorzystane nowoczesne technologie druku 3D. Tym samym GLËNA połączy tradycyjne metody rzemieślnicze z nowymi technologiami.

Na podstawie wydruków 3D powstanie gipsowa forma lejna do odlewu ceramiki, wszystkie prace zostaną wyprodukowane, wypalone, szkliwione. Stworzone tą techniką formy lejne dadzą możliwość wykonania wyrobu ceramicznego o cechach trudnych do osiągnięcia tradycyjną metodą – mówią Monika Gradzik i Ziemowit Liszek z Fundacji MOZI, która jest pomysłodawcą i organizatorem.

Wydarzenie odbędzie w Pracowniach Prototypowych PROTOTYPY w gdyńskim Parku Naukowo –Technologicznym, gdzie znajduje się świetnie wyposażona pracownia ceramiczna.

Z kolei część technologiczna działań, czyli modelowanie, druk 3D i warsztaty odbędą się w TUBAZIE – interdyscyplinarnym miejscu funkcjonującym na styku sztuki, rzemiosła, edukacji oraz nowoczesnych technologii.

Celem projektu jest wsparcie działalności lokalnych artystów i popularyzacji ich twórczości, promocji regionu jednocześnie przyczyniając się do ochrony dóbr kultury

– Zależy nam na edukacji i rozwoju kompetencji artystycznych lokalnych twórców i zaprezentowanie techniki ceramicznej, gdzie tradycyjne rzemiosło spotyka się z nową technologią. Jest to interdyscyplinarny i wyjątkowy projekt, który w innowacyjny sposób łączy tradycję z nowoczesnością – podkreślają organizatorzy.  

Fundacja MOZI to zespół projektantów, architektów i konstruktorów z Gdyni, którzy w swoich pracach stawiają na prostotę i naturalne tworzywa. Projektują i wykonują meble, instalacje i rzeźby, zarówno według autorskich projektów jak i na zamówienie.

Mieszkamy i pracujemy w Gdyni – mieście będącym symbolem nowoczesności, wolności i otwartości na świat. Chętnie czerpiemy z tego dziedzictwa podejmując współpracę z lokalnymi twórcami – piszą o sobie na stronie internetowej.  

Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych z budżetu Miasta Gdynia, przyznanych w drodze otwartego konkursu na realizację zadań publicznych z zakresu kultury w roku 2021

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.