Dzięki pozyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji oraz wsparciu finansowemu Samorządu Powiatu Wejherowskiego udało się poddać konserwacji zachowaną w zasobach wejherowskiego Muzeum spuściznę rysunkową Franciszki Majkowskiej oraz kolekcję negatywów jej brata Aleksandra.

Poddane konserwacji negatywy szklane i celuloidowe oraz diapozytywy są bezcennym źródłem ukazującym życie i działalność rodzeństwa Majkowskich na Kaszubach. Wśród 144 obiektów znajdują się obrazy przedstawiające pracę Aleksandra Majkowskiego jako badacza przemierzającego tereny Kaszub i utrwalającego na kliszach m.in. obyczaje i życie codzienne na Kaszubach w I poł. XX wieku.
W zbiorze udokumentowana jest także praca zawodowa Majkowskiego jako lekarza w jednym z gdańskich szpitali oraz praca w roli lekarza wojskowego w okresie I wojny światowej m.in. na terenie Francji. Ważnym tematem utrwalonym na negatywach jest działalność szkoły haftu kaszubskiego, założonej przez Franciszkę Majkowską w Sopocie oraz działalność sopockiego Muzeum Kaszubsko Pomorskiego, którego twórcą był jej brat Aleksander.
Znaczna część materiału przedstawia życie prywatne Majkowskich: wycieczki krajoznawcze, spotkania towarzyskie, życie codzienne w domu Majkowskich w Kościerzynie. Konserwacji kolekcji podjęła się pracownia Renova Art. ze Szczecina.
W 2017 roku będziemy obchodzić 50-tą rocznicę śmierci Franciszki Majkowskiej założycielki wejherowskiej szkoły haftu. Franciszka Majkowska urodziła się w 1882 roku w Kościerzynie była siostrą znanego pisarza i działacza kaszubskiego, lekarza, twórcy ruchu Młodokaszubskiego Aleksandra Majkowskiego, z którym w 1913 r. tworzyła w Sopocie pierwsze muzeum kaszubskie, niestety wybuch pierwszej wojny światowej przerwał działalność tej placówki. Franciszka Majkowska podzielała zainteresowania brata jak to oboje określali „sprawą Kaszubską”. Aleksander skupiał się na działalności literackiej i społecznej natomiast Franciszka poświęciła się projektowaniu i odtwarzaniu ornamentacji hafciarskiej na podstawie motywów zdobniczych zachowanych na meblach ludowych i paramentach liturgicznych.
Obok Teodory Gulgowskiej była prekursorką kaszubskiego haftu, który dzisiaj obok języka jest wyznacznikiem kaszubskiej tożsamości etnicznej. W 1957 powstaje z inicjatywy Franciszki Majkowskiej wejherowska szkoła haftu. Jej powołanie było zwieńczeniem dorobku życia regionalistki. Zachowała się bogata spuścizna rysunkowa i projektowa Franciszki Majkowskiej (ponad 300 obiektów), którą autorka przekazała pod koniec swojego życia tworzącemu się Muzeum Piśmiennictwa I Muzyki Kaszubsko-pomorskiej w Wejherowie.
Tekst: BG-R // Zdjęcia: Renova Art