fot. Renova Art

Dzięki pozyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji oraz wsparciu finansowemu Samorządu Powiatu Wejherowskiego udało się poddać konserwacji zachowaną w zasobach wejherowskiego Muzeum spuściznę rysunkową Franciszki Majkowskiej oraz kolekcję negatywów jej brata Aleksandra.

fot. Renova Art
fot. Renova Art

Poddane konserwacji negatywy szklane i celuloidowe oraz diapozytywy są bezcennym źródłem ukazującym życie i działalność rodzeństwa Majkowskich na Kaszubach. Wśród 144 obiektów znajdują się obrazy przedstawiające pracę Aleksandra  Majkowskiego jako badacza  przemierzającego tereny Kaszub i utrwalającego na kliszach m.in. obyczaje i życie codzienne na Kaszubach w I poł. XX wieku.

W zbiorze udokumentowana jest także praca zawodowa Majkowskiego jako lekarza w jednym  z gdańskich szpitali oraz praca w roli lekarza wojskowego w okresie I wojny światowej m.in. na  terenie Francji. Ważnym tematem utrwalonym na negatywach jest działalność szkoły haftu kaszubskiego, założonej przez Franciszkę Majkowską w Sopocie oraz działalność sopockiego Muzeum Kaszubsko Pomorskiego, którego twórcą był jej brat Aleksander.

Znaczna część materiału przedstawia życie prywatne Majkowskich:  wycieczki krajoznawcze, spotkania towarzyskie, życie codzienne w domu Majkowskich w Kościerzynie. Konserwacji kolekcji podjęła się pracownia Renova Art. ze Szczecina.

1

W 2017 roku będziemy obchodzić 50-tą rocznicę śmierci Franciszki Majkowskiej założycielki wejherowskiej szkoły haftu. Franciszka Majkowska urodziła się w 1882 roku w Kościerzynie była siostrą znanego pisarza i działacza kaszubskiego, lekarza, twórcy ruchu Młodokaszubskiego Aleksandra Majkowskiego, z którym w 1913 r. tworzyła w Sopocie pierwsze muzeum kaszubskie, niestety wybuch pierwszej wojny światowej przerwał działalność tej placówki. Franciszka Majkowska podzielała zainteresowania brata jak to oboje określali „sprawą Kaszubską”. Aleksander skupiał się na działalności literackiej i społecznej natomiast Franciszka poświęciła się  projektowaniu i odtwarzaniu ornamentacji hafciarskiej na podstawie motywów zdobniczych zachowanych na meblach ludowych i paramentach liturgicznych.

Obok Teodory Gulgowskiej była prekursorką kaszubskiego haftu, który dzisiaj obok języka jest wyznacznikiem kaszubskiej tożsamości etnicznej. W 1957 powstaje z inicjatywy Franciszki Majkowskiej wejherowska szkoła haftu. Jej powołanie było zwieńczeniem dorobku życia regionalistki. Zachowała się bogata spuścizna rysunkowa i projektowa Franciszki Majkowskiej (ponad 300 obiektów), którą autorka przekazała pod koniec swojego życia tworzącemu się Muzeum Piśmiennictwa I Muzyki Kaszubsko-pomorskiej w Wejherowie.

Tekst: BG-R // Zdjęcia: Renova Art

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.