Instytut Historii i Politologii, Akademia Pomorska w Słupsku

W dniach 6-7 maja na Wydziale Filologiczno- Historycznym oraz campusie Akademii Pomorskiej w Słupsku przy ulicy Arciszewskiego 22a odbędzie się II Słupski Festiwal Historyczny organizowany przez Koło Naukowe Historyków i Instytut Historii i Politologii Akademii Pomorskiej przy współpracy z licznymi instytucjami, które zajmują się badaniem historii oraz propagowaniem tej dziedziny nauki.

fot. facebook / Instytut Historii i Politologii, Akademia Pomorska w Słupsku
fot. facebook / Instytut Historii i Politologii, Akademia Pomorska w Słupsku

Z kolei 13 maja odbędzie się II edycja „Dnia Kaszubskiego w Akademii Pomorskiej”. Impreza rozpocznie się o godz. 10.00 na Wydziale Filologiczno-Historycznym. Współorganizatorem imprezy jest Gminny Ośrodek Kultury w Dębnicy Kaszubskiej. W ramach Dni Kultury Kaszubskiej w Słupsku odbędzie się również „Dzień Kaszubski” w SP nr 2 w Słupsku w dniu 19 maja.

W programie festiwalu historycznego, poza interesującymi wykładami i licznymi wystawami, naukowcy i studenci Akademii Pomorskiej zaproponują m. in. pokazy filmowe, degustację kuchni staropolskiej, kawiarenkę politologiczną, gdzie będzie można „przy kawie i ciastku” porozmawiać o współczesnych globalnych problemach, Grupy Rekonstrukcji Historycznych. Ponadto miłośnicy historii, którzy będą chcieli pochwalić się swoją wiedzą, będą mogli wziąć udział w quizach, w których do wygrania jest wiele atrakcyjnych nagród.

mat. prasowy
mat. prasowy

Zobacz więcej: <<<  Koło Naukowe Historyków AP >>> 

– Festiwal ma na celu promowanie historii jako dziedziny, która, wbrew pozorom, nie musi być nudna. Naukowcy i studenci Akademii Pomorskiej zaprezentują jej walory poznawcze i edukacyjne, których nie znajdziemy na kartach książek. Dzięki różnorodnym atrakcjom my- historycy z AP- postaramy się zainteresować swoją dziedziną jak najwięcej osób. Z kolei podczas „Dnia Kaszubskiego”, poza obcowaniem z językiem kaszubskim oraz specjałami kaszubskiej kuchni, będzie można kupić rzeczy codziennego użytku ręcznie przyozdobione wzorami kaszubskimi przez dzieci z GOK w Dębnicy Kaszubskiej.– mówi Patrycja Jędrzejewska, rzecznik prasowy Koła Naukowego Historyków oraz Akademickiego Koła Kaszubskiego.

PROGRAM „DNIA KASZUBSKIEGO”:

10.00 – otwarcie imprezy, zabranie głosu przez zaproszonych gości,

10.30 – występ zespołu muzycznego „Perle” z SP nr 2 w Słupsku,

11.00 – Narodowe Czytanie „Pana Tadeusza” w języku kaszubskim,

12.00 – występ hip-hopowy EndRiu x Stachu,

12.00 – degustacja „kuchni kaszubskiej”,

13.00 – seminarium naukowe pt.: „Literatura a polityka”. Program seminarium:

  • dr Kacper Pencarski, Teksty propagandowe okresu międzywojennego na Pomorzu Zachodnim,
  • mgr Artur Jabłoński, Dekolonizacja inteligencji kaszubskiej w projekcie zrzeszińców,
  • mgr Jarosław Ellwart, Proza „polityczna” Jana Piepki,
  • dr hab. prof. nadzw. Daniel Kalinowski, Pióro i karabin Zbigniewa Kiwki.

Patronat medialny nad wydarzeniami sprawuje Gazeta Kaszubska. Wstęp na obie imprezy jest darmowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.