fot. ZKM Gdynia

Od najbliższej soboty 16 stycznia, pasażerów gdyńskiej komunikacji miejskiej będzie obowiązywał „Ciepły przycisk”, czyli zasada indywidualnego otwierania drzwi. Guzik, oznaczony czytelnym piktogramem, jest umieszczony wewnątrz i na zewnątrz 80% pojazdów ZKM-u. W pozostałych, reguły pozostaną niezmienione i drzwi otworzy kierowca.

fot. ZKM Gdynia
fot. ZKM Gdynia

Rozwiązanie pozwoli utrzymać ciepło w autobusach oraz trolejbusach jesienią i zimą, kiedy nie zachodzi potrzeba otwierania wszystkich drzwi, natomiast latem, klimatyzacja będzie mogła działać dużo sprawniej.

W latach 90-tych Gdynia była pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło na ulice dużą partię autobusów niskopodłogowych. Zadaliśmy wtedy pytanie pasażerom, czy chcieliby otwierać drzwi samodzielnie, czy żeby to robił za nich kierowca. Zdecydowana większość odpowiedziała, że nie dopuszcza rozwiązania samodzielnego otwierania drzwi. Z upływem czasu oswoiliśmy się z obecnością nowinek technologicznych. Wszystkie nowe autobusy zostały już wyposażone w instalację do samodzielnego otwierania drzwi. Poza tym, nasi pasażerowie, zaczęli sygnalizować, że są przygotowani na zmiany – mówi Marcin Gromadzki z gdyńskiego Zarządu Komunikacji Miejskiej i dodaje – Oczywiście w pierwszych tygodniach kierowcy będą obserwować pasażerów i jeśli zobaczą, że ktoś szuka miejsca, gdzie należy nacisnąć przycisk, będą otwierać drzwi tak, jak do tej pory.-

Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni, planuje zastąpić pozostały niewyposażony w przyciski tabor na nowy, w ciągu najbliższych dwóch lat. A pierwsze zakupy już w tym roku. To między innymi 4 trolejbusy z bateriami litowo-jonowymi, które mogą jeździć bez szelek podłączonych do trakcji. Ponadto, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gdyni – zamierza wprowadzić do eksploatacji 10 fabrycznie nowych autobusów hybrydowych – gazowo-elektrycznych – zakupionych w 100% ze środków NFOŚ. Natomiast Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni wprowadzi do eksploatacji 3 fabrycznie nowe pojazdy – 2 przegubowe i 1 standardowy. Jeszcze w tym miesiącu na gdyńskie ulice wyjedzie fabrycznie nowy autobus Mercedes Citaro C2 – najnowszej generacji, zakupiony przez operatora prywatnego, zakupiony przez Pomorską komunikację Samochodową Sp. z o.o. w Gdyni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.