Karol Józef Krefft - Król Kaszubów

28 października br. minęła 20. rocznica śmierci Karola Józefa Kreffta, za życia zwanego Królem Kaszubów.

Karol Józef Krefft - Król Kaszubów
Karol Józef Krefft – Król Kaszubów

Ten wybitny syn Kaszubskiej Ziemi, powojenny starosta kartuski, urodził się 15 czerwca 1907 roku w Zaworach koło Chmielna w rodzinie kaszubskiej o wielkich tradycjach patriotycznych. Jego dziadek, Jakub, był majorem wojsk napoleońskich. Posiadał znaczny majątek, między innymi był właścicielem całego Jeziora Raduńskiego. Słynął w okolicy – podobnie też jego syn i ojciec Karola – jako uczciwy i sprawiedliwy gospodarz toczący częste boje dla dobra miejscowej ludności z niemiecką administracją.

Krefft uzyskał staranne wykształcenie. Był wybitnym absolwentem Colegium Marianum w Pelplinie, Gimnazjum Macierzy Szkolnej w Gdańsku i Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Tam założył studencką Korporację „Cassubia”, później rozszerzoną w Połączone Konwenty Koła Filistrów i Koła Czynnego PAK „Cassubia”. Z dzisiejszej perspektywy można określić „Cassubię” jako podwalinę kaszubskiego ruchu studenckiego. Do dziś zachował się sztandar „Cassubii” ufundowany niemal całkowicie przez K.Kreffta – wówczas już radcy wojewody pomorskiego – który ostatni prezes korporacji Antoni Skwiercz w 1993 roku przekazał „Pomoranii”. Dzięki temu wspaniałe idee korporacji „Cassubia” wciąż są – i z pewnością zawsze będą – aktualne wśród kształcącej się młodzieży kaszubskiej. Najważniejszą wśród nich jest dążenie młodych Kaszubów do zdobycia gruntownego wykształcenia oraz wdrażanie form dobrego wychowania w oparciu o zasady moralno – etyczne, a przede wszystkim upowszechnianie szerokiej znajomości historii regionu pomorskiego i pielęgnowanie jego kultury i języka.

Cassubia 1931
Cassubia 1931

Te cechy są szczególnie godne naśladowania przez współczesną młodzież. Fakt wychowania na tej samej ziemi i w tej samej specyfice kulturowej jeszcze bardziej zbliża tę postać do młodych i upewnia, że osiągnięcie wysokiego poziomu intelektualnego i świadomości potrzeby pracy dla dobra swojej Małej Ojczyzny, jest możliwe i bardzo potrzebne. Dodatkowym argumentem, szczególnie ważnym w dobie integrującej się Europy, jest płynna znajomość siedmiu języków oraz bogate kontakty K. Kreffta z ludźmi z całego świata.

Karol Krefft z żoną i córką
Karol Krefft z żoną i córką

Ten ostatni element działalności wiąże się z karierą urzędniczą kandydata na patrona. Przed wojną był radcą prawnym wojewody pomorskiego w Toruniu, Władysława Raczkiewicza, późniejszego prezydenta Polski na uchodźstwie. W tym czasie utrzymywał bliskie i przyjazne kontakty ze Sługą Bożym biskupem Konstantynem Dominikiem, gdyż w urzędzie był odpowiedzialny za kontakty z Kościołem Katolickim. Natomiast po wojnie został starostą kartuskim. W tym czasie, dzięki nieskazitelnej służbie, miejscowa społeczność zaczęła nazywać go szczodrym lub sprawiedliwym, określeniami niemal zapomnianymi w odniesieniu do obecnej hierarchii urzędniczej wszelkich stopni. Są to cechy, które warto przypominać i propagować. Na dobre imię zasłużył także później, gdy prześladowany przez władze komunistyczne, nigdy się nie ugiął i w nędzy wolał zachować swoją tożsamość i umiłowanie do Kaszub, które wówczas mogło być jedynie powodem do represji. W tym trudnym dla niego czasie zdołał jeszcze założyć Oddział Zrzeszenia Kaszubskiego w Żukowie. Dobre owoce tego działania odczuwalne są szczególnie dziś.

Karol Krefft jest niewątpliwie jednym z wielkich synów Kaszubskiej Ziemi. Zwłaszcza w gminie Żukowo, gdzie mieszkał i spoczywa, pamięć o nim jest szczególnie hołubiona. Co roku odbywają się Konkursy Wiedzy o Karolu Krefcie (najbliższy już 14 listopada w Pępowie), młodzież uczy się o jego dokonaniach i także odwiedza jego grób otaczając go opieką. Także w tym roku – 20 lat po śmierci – gimnazjaliści zapalili symboliczną świeczkę, odmówili modlitwę i oddali cześć jego dziełom.

EP

Młodzież oraz autor tekstu przy grobie Karola Krefft
Młodzież oraz autor tekstu przy grobie Karola Krefft

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.