Szkole Podstawowej nr 1 w Rumi, w której w fatalnych warunkach uczy się 750 dzieci, grozi zamknięcie, jeśli temperatura w salach spadnie poniżej 18 st. C. Tymczasem Rada Miasta nie chce przeznaczyć kolejnych środków na remont szkoły.

System grzewczy budynku jest w opłakanym stanie. Piecykami olejowymi nie da się dogrzewać wszystkich sal bez narażenia dzieci na niebezpieczeństwo. Instalacja elektryczna takiego obciążenia może nie wytrzymać – mówią rodzice. Wtedy dzieci będą zmuszone uczestniczyć w zajęciach organizowanych na terenie domów kultury, w wynajmowanych salkach lub w innych szkołach. Te jednak często znajdują się na drugim końcu miasta. W ubiegłym tygodniu radni nie przyznali dodatkowych pieniędzy na rozbudowę szkoły. Wykonawca zapowiedział, że jeśli do jutra nie zostanie opłacona faktura za nieprzewidziane w kosztorysie roboty, zejdzie z placu budowy. Mająca większość   w Radzie Miasta koalicja PiS-KRN (wyrzuceni radni z PO) nie  chce dać kolejnych  środków na rozbudowę i modernizację szkoły.


Rodzice uczniów rumskiej „jedynki” szukają pomocy, gdzie tylko mogą. Zapowiadają, że uczynią wszystko, żeby inwestycja, na którą czekali wiele lat, nie została przerwana. We wtorek jeden z członków Rady Rodzicielskiej pojechał do Ministerstwa Edukacji Narodowej, by urzędników najwyższego szczebla zainteresować tym, co dzieje się najstarszej rumskiej podstawówce. Zwrócili się też o pomoc do Rzecznika Praw Dziecka.

– Rodzice pojechali do Warszawy z własnej inicjatywy, ja o wizycie zostałam po prostu poinformowana – mówi Irena Kopaczewska, dyrektor SP nr 1 w Rumi.

– Odbyły się dwie rozmowy w MEN w naszej sprawie – informuje Piotr Labuda, rodzic i zarazem prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1. – Ze wstępnej relacji telefonicznej wiem, że otrzymaliśmy zapewnienie o tym, iż urzędnicy z Warszawy przyjrzą się sytuacji w naszej szkole.

W czerwcu br. rodzice okupowali szkołę domagając się remontu. Teraz zapowiadają kolejne akcje protestacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.