fot. nadesłane

Znakomity sukces odniosła nauczycielka języka kaszubskiego z Miszewa i Tuchomia Elżbieta Pryczkowska. Zwyciężyła w najważniejszej kategorii dyktanda kaszubskiego. Okazała się być najlepsza w gronie zawodowców.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

– Poziom w tej kategorii był znakomity. Decydowały ortograficzne detale – podkreśla Wanda Lew-Kiedrowska, juror, organizator i inicjator dyktanda.

Tym osiągnięciem zwyciężczyni dołączyła do grona mistrzów kaszubskiej ortografii. Wraz z mężem Eugeniuszem – arcymistrzem sprzed trzech lat i mistrzem sprzed dwunastu – stanowią jedyne małżeństwo na Kaszubach, z których oboje mogą szczycić się takimi tytułami.

Laureatka od wielu już lat pracowała na te laury. W poprzednich edycjach konkursu zajmowała wysokie pozycje. Ma spore doświadczenie dziennikarskie. Przez wiele lat (od 1992 do 2000) współpracowała z magazynem telewizyjnym „Rodnô Zemia”. Opublikowała też sporo artykułów w prasie lokalnej i regionalnej. Jest absolwentką pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego i Podyplomowego Studium Kwalifikacyjnego do Nauczania języka Kaszubskiego. W 2003 roku rozpoczęła karierę nauczyciela tego języka w miszewskiej szkole podstawowej. Znana jest z wprowadzania innowacyjnych metod nauczania. W ciągu kilku lat – przy wsparciu dyrekcji – udało jej się zachęcić wszystkich uczniów szkoły do nauki tego języka.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Pisze konspekty lekcji, tworzy scenariusze przedstawień, odnosi z uczniami liczne sukcesy w przeróżnych konkursach. Kilka razy zdobywała z uczniami Grand Prix w konkursach teatralnych i kabaretowych. Jest współautorką książki „W krôjnie Grifa” zawierającej kilkadziesiąt scenariuszy teatralnych. Aktualnie – wraz z Jadwigą Hewelt – kończy prace nad podręcznikiem do nauczania kaszubskiego w gimnazjum. Książka ma się ukazać na przełomie 2015 i 2016 roku.

Także na tegorocznym dyktandzie jedna z jej podopiecznych Beata Ptach zdobyła wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych. Z kolei gimnazjum żukowskie reprezentowały jej niedawne trzy uczennice z Miszewa. Dwie z nich, Weronika Wandtke i Alicja Tomaczkowska, znalazły się w gronie finalistów konkursu.

jd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.