fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyło się spotkanie podsumowujące działania Społecznego Komitetu Renowacji Nagrobka Stefana Ramułta, który został utworzony pod koniec 2013 r., w setną rocznicę śmierci badacza kaszubszczyzny.

fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie
fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie

Podczas spotkania Starosta Wejherowski wręczyła podziękowania za pracę na rzecz społecznego komitetu, które otrzymali senator Kazimierz Kleina, Janina Kurowska, Łukasz Richert,Stanisław Janke, Witold Bobrowski oraz dyrektor muzeum Tomasz Fopke.

– Dla mojego pokolenia Stefan Ramułt był prawdziwym autorytetem – mówi senator Kazimierz Kleina. – Oczywiście nie znaliśmy go, bo zmarł dużo wcześniej, ale w latach 70, gdy zaangażowałem się w sprawy kaszubskie w Klubie Pomorania, szukaliśmy wzoru i Stefan Ramułt właśnie stał się tym wzorem. Był to jedyny polski naukowiec, który jeszcze w końcówce XIX w. powiedział wprost, że kaszubski jest językiem. On dał nam wsparcie w naszej pracy. –

18 września br. zostały zakończone i komisyjnie odebrane prace konserwatorskie grobowca Stefana Ramułta, znajdującego się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Renowacja pomnika polskiego językoznawcy i autora Słownika języka pomorskiego czyli kaszubskiego, była możliwa dzięki wsparciu finansowym różnych stowarzyszeń, fundacji i osób prywatnych. Całkowity koszt prac wyniósł 14 tys. zł.

fot. komitet
fot. komitet

Stefan Ramułt (1859-1913) ma wielkie zasługi dla badań języka kaszubskiego, jego propagowaniu w Słowiańszczyźnie i dla dalszego rozwoju jego odmiany pisanej, literackiej. Jest autorem Słownika języka pomorskiego, czyli kaszubskiego wydanego w Krakowie 1893 r. Publikacja ta przyczyniła się do sformułowania obowiązującego do dziś w nauce polskiej określenia statusu językowego kaszubszczyzny. Dzieło to wywarło ogromny wpływ na postawy elit kaszubskich, np. H. Derdowskiego, J. Karnowskiego, A. Labudę i J. Trepczyka. Drugim ważnym jego dziełem była Statystyka ludności kaszubskiej (Kraków 1899), z mapą etnograficzną Kaszub i kaszubskimi nazwami miejscowości, w dużej mierze przejętymi ze spisów Ceynowy. W Statystyce wyliczył ponad 200 tys. Kaszubów w Europie, a łącznie w świecie 331 tys. Miał pozostawić w rękopisie: ogromne materiały do Słownika staropomorskiego, odtworzonego z wyrazów zachowanych w zabytkach X–XII w., materiały do etymologii, gramatyki, bibliografii kaszubskiej, zbiór nazw miejscowych i rodowych; przepadły one w 1939 razem z całym archiwum Instytutu Zachodniosłowiańskiego w Poznaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.