fot. KPRM

„Mamy jedną Polskę i jedną dumę z jej historii” – mówiła premier Ewa Kopacz podczas wizyty w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Szefowej rządu towarzyszyły legendy „Solidarności”: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Henryka Krzywonos i Jerzy Borowczak.

fot. KPRM
fot. KPRM

Te sierpniowe dni 35 lat temu rozpoczęły najdłuższe powstanie narodowe. Trwało ono do 1989 roku, kiedy równolegle idąca rewolucja polityczna zmieniła system bezpowrotnie – podkreślała w poniedziałek w Gdańsku premier Ewa Kopacz.

Szefowa rządu przypomniała, że ten obejmujący miliony społeczny zryw różnił się od poprzednich, bo nie polegał na walce zbrojnej, lecz na buncie wolnych obywateli, którzy stanęli w obronie wartości, idei i postaw. To powstanie narodowe od wcześniejszych różni się też tym, że zakończyło się zwycięstwem – powiedziała premier Ewa Kopacz o wydarzeniach Sierpnia 80.

Premier Ewa Kopacz zaznaczyła, że Europejskie Centrum Solidarności nie jest tradycyjnym muzeum upamiętniającym przeszłość. To miejsce inspiruje również do tego, by patrzeć w przyszłość – mówiła szefowa rządu.

Dodała przy tym, że wizyta w Centrum ma o tyle szczególny charakter, bo odbywa się w towarzystwie legend Solidarności – Henryki Krzywonos, marszałka Bogdana Borusewicza i Jerzego Borowczaka. Szefowa rządu zaapelowała o to, by słowo „solidarność” znalazło swoje znaczenie również w solidarnym świętowaniu. Mamy jedną Polskę i jedną dumę z jej historii – mówiła premier Ewa Kopacz.

Przed wizytą w Europejskim Centrum Solidarności szefowa rządu złożyła kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.