fot. Marta Demartin

„Kto szuka prawdy, szuka Boga choćby o tym nie wiedział” – tymi słowami cytowanymi za św. Edytą Stein zakończyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Sacrum i profanum” w ramach Kaszubskiego Camino 2015 czyli pielgrzymki Kaszubów do św. Jakuba Apostoła w Łebie.

fot. Marta Demartin
fot. Marta Demartin

Kaszubskie Camino to wydarzenie organizowane od 6 lat przez parafię Świętego Jakuba Apostoła w Łebie. W planie tegorocznego Camino w dniach 21-23 sierpnia znalazły się Konferencja Naukowa, Festiwal Rękodzieła, występy zespołów ludowych, prezentacja zastosowania nowych technologii budowlanych w m.in. budownictwie sakralnym, a także – jako główny punkt i cel najważniejszy – Msza św. odprawiana w języku kaszubskim.

Tegoroczna Konferencja prowadzona przez przedstawicieli Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oraz ks. dr. Janusza Chyłę poświęcona była zależnościom sacrum i profanum, zarówno w przestrzeni teologicznej, jak i historycznej, politycznej, społecznej czy medialnej. Znakomite grono profesorów: ks. prof. Henryk Skorowski (UKSW, Warszawa), ks. prof. Jan Perszon (UMK, Toruń), prof. Zygmunt Szultka (AP, Słupsk), ks. dr Andrzej Megger (KUL, Lublin), prof. Monika Przybysz (UKSW, Warszawa), ks. prof. Marek Lis (UO, Opole) oraz pozostali uczestnicy konferencji w Rybackim Centrum Kultury i Formacji Boleniec przez kilka sobotnich godzin dyskutowali na temat przenikania sacrum i profanum w Kościele, w życiu codziennym, w reklamie, filmie, a nawet w medycynie. Głównym wnioskiem konferencji było przekonanie o słuszności osiągania kompromisów w życiu społecznym. Jednak aby kompromis mógł zaistnieć, należy „wyjść” ze swoich racji, a w efekcie końcowym spotkać się z osobą o odmiennych poglądach w pewnym wspólnym miejscu. Jeżeli założymy, że nasze zdanie jest jedyne i słuszne, nie ma szans na dialog, a tym samym na kompromis, którego granicą w każdej dziedzinie jest dobro lub zło. „Kompromis – dopóki ktoś nie każe mi nazwać zła dobrem”- mówił ks. prof. Skorowski. Warto, aby kompromisem było szukanie wspólnego dobra.

Konferencja była także zwróceniem uwagi na zaniedbanie dobrej i pozytywnej reklamy Kościoła katolickiego (głównie w Polsce), do którego wszyscy po trochu się przykładamy. Reklama tego typu, zdaniem prof. dr hab. Moniki Przybysz – przedstawicielki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – jest jeszcze niestety w powijakach, a przecież jest ona tak silnym narzędziem. Niedocenianym tematem jest także temat obecności Kościoła w filmie, o czym mówił ks. prof. dr hab. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego.

Centralnym wydarzeniem Kaszubskiego Camino jest Msza św. odprawiana w języku kaszubskim, której przewodniczył w tym roku ks. prof. Henryk Skorowski, a kazanie w języku kaszubskim wygłosił ks. prof. Jan Perszon. Po Mszy św. nastąpił czas wystąpień lokalnych zespołów kaszubskich, a także rozstrzygnięcia i wręczenia nagród w konkursie na najlepszy produkt Festiwalu Rękodzieła.

Nowością tegorocznego Camino była prezentacja nowych technologii w remontach i budowie na przykładzie kościoła w Łebie organizowana przez firmę Atlas i Black Man wraz z partnerami.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Gazeta Kaszubska. Komitet organizacyjny: ks. Zenon Myszk – prezes Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej, senator Kazimierz Kleina – przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, Łukasz Grzędzicki – prezes ZKP, ks dr Janusz Chyła – UMK.

Tekst i zdjęcia: Marta Demartin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.