Weekend z kaszubską żurawiną na Jarmarku św. Dominika

03 sierpnia 2015r. | Drukuj

Sobota, 1 sierpnia, na Jarmarku św. Dominika upłynęła z przepyszną żurawiną – owocem z kaszubskich torfowisk, serwowanym na wiele sposobów. Podczas degustacji można było zapoznać się kulturą i folklorem Kaszub. Ponadto rzeźba i siedmiokolorowy haft zachwycały i cieszyły oczy odwiedzających. Dziś stoisko Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego usytuowane na Targu Węglowym stało się stolicą Kaszub! Żurawina i kultura Kaszub królować będą jeszcze w niedzielę, 2 sierpnia.

mat. prasowe

mat. prasowe

Żurawina błotna to niebagatelny owoc rosnący w lasach naszego województwa głównie na torfowiskach i terenach podmokłych. Podczas prezentacji ucierania żurawiny na surowo Halina Rogińska, przewodnicząca Kaszubskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego „Kościerska Chata” opowiadała o właściwościach oraz niezwykłych walorach smakowych i zdrowotnych czerwonego owocu. Przekonywała zainteresowanych, że żurawina ceniona jest nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również na dużą zawartość witaminy C. Ponadto w medycynie ludowej była od dawna stosowana w przypadkach różnych stanów zapalnych, chorób typu szkorbutowego, jako lekarstwo na koklusz, gościec i przeziębienia. Zaznaczyła również, że „Żurawina z Kaszub ucierana na surowo” została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych w dniu 28 marca 2014 r. Przy stoisku zrobiło się tłumnie, gdy rozpoczął się pokaz kulinarny przygotowania ruchanek – smacznych placuszków z ciasta chlebowego, również zarejestrowanych na Liście. Pani Halina zaskoczyła wszystkich zebranych kolejnymi propozycjami przygotowywania słodkich rarytasów – ciasteczek, babeczek czy ciasta drożdżowego z żurawiną – jako świetnego zamiennika powszechnie stosowanych rodzynek.

Oprócz słodkości można było skosztować mięsnych przysmaków z Gospodarstwa Rolnego Mariana Cieślińskliego, który prowadzi sklep mięsno-wędliniarski „Bekon” należący do Pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Produkowana przez rolnika wołowina jest kupowana przez wielu gdańskich restauratorów.

Na tarasie stoiska wśród miododajnych kwiatów i roślin Ekologiczne Gospodarstwo Pszczelarskie „Eko-Barć 1954”  położone we wsi Biernatka (gm. Czarne) prezentowało swoje wyroby pszczele, częstując świeżym miodem leśnym. Właściciele pasieki wierzą, że gospodarstwa ekologiczne są ostoją dobrego smaku. Ich praca w pasiece skupia się przede wszystkim na opiece nad pszczołami, doglądaniu uli, zbieraniu miodu, przekładaniu go do słoików oraz sprzedaży. Pasieka EKO BARĆ liczy obecnie ponad 800 uli i proponuje kilka odmian miodu: od spadzi, przez mniszek, po malinę leśną czy chaber.

mat. prasowe

mat. prasowe

Inne ekologiczne surowce pozyskane z Borów Tucholskich, które są  jednym z najczystszych ekologicznie miejsc w Polsce, przedstawiała firma Fungopol sp. j. – firma rodzinna, od 1992 roku zajmująca się wyłącznie pozyskiwaniem, eksportem i przetwórstwem runa leśnego. Bory Tucholskie – nasz największy kompleks leśnych w Pomorskiem, daje dary lasu tj. grzyby, borówkę, żurawinę, jeżynę, rokitnik, tarninę a nawet pędy sosny. Firma Fungopol zgodnie z tradycyjną metodą przetwarzania wykonuje „Syrop z pędów sosny”. Dzięki ich staraniom syrop niedawno został wpisany na pomorską Listę Produktów Tradycyjnych.

Ciekawą atrakcją były pokazy haftu kaszubskiego. Goście nauczyli się jak wykonać: wąsy, dzwonki, tulipana, gwiazdę, różę i wiele innych siedmiobarwnych motywów, które prezentowała Kinga Lideke na przedmiotach codziennego użytku: serwetkach, obrusach, fartuchach, bluzkach czy krawatach. Pani Kinga od 20 lat zajmuje się tą najznamienitszą tradycją Kaszub. Jest też członkinią Zespołu Pieśni i Tańca „Kościerzyna”, w wolnych chwilach grającą na akordeonie.

Kaszubskie motywy pojawiły się też na przedmiotach rękodzielniczych prezentowanych przez pana Jacka Plate z Wiela, który oddał się całkowicie pasji rzeźbienia i zachowaniu tradycji Kaszub, cyt: „Dlô mie to chluba, żem Kaszuba”.  Niegdyś głównym tematem rzeźb kaszubskich byli święci, a dziś krąg tematyczny się poszerzył. Efekty było widać na stoisku: tabliczki z porzekadłami, kaszubskie nuty, deski do krojenia, breloczki i wiele innych. Największą ciekawostką okazały się: kapliczki z drewna wydobytego z jezior: Wdzydzkiego i Wielewskiego oraz kamienie z grawerowanym gryfem pomorskim.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze