Alchemia - kompleks biurowy, w którym swoją siedzibę będzie miał gdański oddział State Street. fot. mat. prasowe

Spółka State Street, światowy potentat branży finansowej, notowany na giełdzie nowojorskiej, otwiera swoje biuro w Gdańsku. Jest to największe jak dotąd przedsięwzięcie inwestycyjne w sektorze zaawansowanych usług biznesowych w województwie pomorskim i jedno z największych w ostatnich latach w Polsce. Docelowo firma planuje zatrudnić ponad 1000 osób, z tego 300 już w najbliższym roku, a jej biuro w kompleksie Alchemia zajmie powierzchnię ponad 14 000 metrów kwadratowych.

Alchemia - kompleks biurowy, w którym swoją siedzibę będzie miał gdański oddział State Street. fot. mat. prasowe
Alchemia – kompleks biurowy, w którym swoją siedzibę będzie miał gdański oddział State Street. fot. mat. prasowe

State Street to druga najstarsza amerykańska instytucja finansowa, zatrudniająca obecnie niemal 30 tysięcy pracowników w 29 krajach. W odróżnieniu od banków detalicznych nie obsługuje kont bankowych i nie oferuje kredytów. Jest bankiem depozytariuszem, którego główną działalnością jest doradztwo w dziedzinie inwestycji – badania rynków i możliwości inwestycyjnych. W zakresie działań jest również bezpieczeństwo operacji, wymiana walut oraz wiele innych usług kierowanych do klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Działalność State Street dzieli się na cztery sektory: Global Services, Global Advisors, Global Exchange and Global Markets. Korporacja aktualnie zarządza aktywami klientów na łączną kwotę ponad 28 bilionów USD.

Decyzje poprzedził złożony proces wyboru lokalizacji, a w jego ostatnim etapie Gdańsk został uznany jako najlepsza lokalizacja. Aby pozyskać inwestora z tej branży, miasto musiało spełnić kilka rygorystycznych warunków. Kluczowe znaczenie miały dostępność wykwalifikowanej kadry, bliskość renomowanych wyższych uczelni skłonnych do współpracy z inwestorem oraz najwyższa jakość powierzchni biurowej wraz z infrastrukturą komunikacyjną. Istotna dla decyzji inwestora była również efektywna współpraca z władzami lokalnymi.

Szczególnie doceniamy działania władz lokalnych wspierające nasz projekt. Nowe biuro w Gdańsku może pomieścić ponad 1000 pracowników. Planujemy utworzenie miejsc pracy zarówno dla doświadczonych profesjonalistów z dziedziny finansów, jak i młodych ludzi – absolwentów trójmiejskich uczelni. Osoby zatrudnione w nowym biurze będą wykonywać takie same zadania, co pracownicy z pozostałych biur State Street na świecie np. Bostonie, Londynie, Krakowie czy Hong Kongu, a to stwarza ogromne możliwości rozwoju dla naszych pracowników – mówi Scott Newman, Dyrektor Zarządzający State Street Bank Polska.

Dla realizacji planów zatrudnienia duże znaczenie ma bliska współpraca z uczelniami w Trójmieście State Street Bank Polska oferuje program szkoleń i wykładów dedykowany studentom w ramach strategii współpracy z uczelniami. Inwestor analizował całość sektora finansowego łącznie z absolwentami kierunków finansowych i ekonomicznych, ale podkreśla, że utalentowani absolwenci innych kierunków też będą mogli znaleźć zatrudnienie.

Inwestycja firmy State Street w Gdańsku to nowe możliwości zawodowe stwarzane przez inwestora. To okazja do poszerzenia oferty zatrudnienia na metropolitarnym rynku pracy, z czego niezmiernie się cieszymy. Rozmiar i potencjał tej inwestycji to również dowód na to, że nasz rynek pracy posiada kapitał ludzki o wysokich kwalifikacjach i jest w stanie zapewnić kadry dla najbardziej wymagających projektów – mówi Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Inwestycja amerykańska potwierdza, że Trójmiasto znajduje się w czołówce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla firm dostarczających zaawansowane usługi biznesowe i jest postrzegane jako zrównoważony, stabilnie rosnący rynek, który stwarza bezpieczne warunki rozwoju w długiej perspektywie, jak również oferuje wysoki standard życia mieszkańcom.

Kolejna tak poważna firma z sektora usług finansowych na naszym rynku potwierdza, że kierunki rozwoju Pomorza zostały dobrze wyznaczone i sprawdzają się w realizacji. To także efekt dobrej współpracy trójmiejskiego biznesu i przedstawicieli władz lokalnych, partnerów inicjatywy Invest in Pomerania – mówi Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Spośród kilku wysokiej klasy parków biznesowych dostępnych w mieście, Inwestor na lokalizację swojej siedziby wybrał powstający w Gdańsku, wielofunkcyjny kompleks Alchemia, którego deweloperem jest firma Torus. Tak duża liczba pracowników oznacza również rekordową na tym rynku powierzchnię najmu ponad 14 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej.

Udało nam się spełnić oczekiwania międzynarodowej korporacji, co jest kolejnym dowodem wysokiego standardu Alchemii, ale też ogromnego zaangażowania całego zespołu Torusa. Umowa z firmą State Street Bank Polska jest największą tego typu w warunkach komercyjnego najmu, zarówno dla naszej firmy, jak i w skali Pomorza – wyjaśnia Sławomir Gajewski, Prezes spółki Torus.

Oddział State Street Bank Polska w Gdańsku to kolejny po Krakowie etap w rozwoju firmy, działającej w naszym kraju od 2007 roku. Decyzja wynika przede wszystkim z dobrej oceny naszego rynku pracy, dostępności wykwalifikowanej kadry, która sprawnie posługuje się językami obcymi. Od samego początku inwestycja wspierana była przez inicjatywę Invest in Pomerania, w szczególności przez Agencję Rozwoju Pomorza oraz Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA).

Jako koordynator inicjatywy Invest in Pomerania bezpośrednio kontaktujący się z inwestorem, widzimy, jak ważna jest otwartość na zgłaszane potrzeby oraz jakość obsługi. Inwestycja State Street dowodzi, ze Invest in Pomerania jest wiarygodnym partnerem dla firm działających na rynkach globalnych. Tym bardziej, że Pomorze ma coraz więcej do zaoferowania zarówno, jeśli chodzi o rynek pracy, jak i infrastrukturę. – mówi prezes Agencji Rozwoju Pomorza Łukasz Żelewski.

State Street to jedna z najważniejszych inwestycji sektora zaawansowanych uslug finansowych ostatnich lat w Gdańsku. Nowe biuro firmy jest szansą zawodową dla specjalistów branży finansowej oraz bankowej na rozwój swoich kwalifikacji zawodowych i nabycie cennego doświadczenia u jednego z największych na świecie dostawców usług finansowych dla inwestorów instytucjonalnych. W ramach prac zespołu Invest in Pomerania dołożymy wszelkich starań, aby inwestor na długo zagościł w Gdańsku – podsumowuje prezes InvestGDA Alan Aleksandrowicz.

Invest in Pomerania jest regionalną inicjatywą, która w oparciu o zasadę non-profit pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Inicjatywę tworzą Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, miasta: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna, InvestGDA oraz Agencja Rozwoju Pomorza, która koordynuje działania inicjatywy. Invest in Pomerania oferuje szerokie wsparcie podczas procesu inwestycyjnego, a także kompleksową opiekę poinwestycyjną. Całość systemu opiera się na zasadzie One-Stop-Shop. Więcej informacji na www.investinpomerania.pl

State Street globalnie

State Street – druga najstarsza instytucja finansowa w Stanach Zjednoczonych, działającą na tamtym rynku od 1792 roku – dostarcza usługi finansowe dla największych inwestorów instytucjonalnych, zwiększając ich kapitał na każdym etapie procesu inwestowania. Do naszych klientów należą między innymi: korporacje, rządy państw, organizacje non-profit, fundusze emerytalne czy inni managerowie inwestycyjni. Obecnie State Street obsługuje ok. 40% funduszy inwestycyjnych w Stanach Zjednoczonych oraz 37% funduszy emerytalnych. W Japonii jej udział na rynku funduszy wynosi ok. 30%, natomiast w Niemczech, Kanadzie i Wielkiej Brytanii po ok. 20%. State Street działa na ponad 100 rynkach na świecie, w tym w U.S., Kanadzie, Europie, Środkowym Wschodzie i Azji. W ramach obsługi aktywów naszych klientów State Street świadczy usługi powiernicze oraz zarządcze tj.: księgowość, dzienną wycenę, administrację funduszy, sprawozdawczość oraz dostarcza informacje i narzędzia, które służą pomocą w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

State Street w Polsce

Krakowski Oddział State Street Bank Polska, zatrudniający obecnie ponad 2500 pracowników, jest kluczowy dla organizacji. Nasi pracownicy dostarczają nowatorskich rozwiązań, produktów i usług dla inwestorów instytucjonalnych na całym świecie, zwiększając ich kapitał na każdym etapie procesu inwestowania, w szczególności: obsługują aktywa o wartości € 2.4 biliona dla 202 klientów w 10 europejskich krajach, wyceniają około 245.000 NAV (Wartość Aktywów Netto) jednostek funduszy inwestycyjnych miesięcznie i przygotowują wyceny 8.116 portfeli finansowych (Wg danych z dnia 30 czerwca 2015 r.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.