21 czerwca 2015 r. w Żukowie świętowano Dzień Pamięci 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty. Uroczystości przypadają na rocznicę zwycięskiej bitwy Kaszubów nad Bolszewikami w 1920 r.

Dzień Pamięci 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty obchodzony jest w rocznicę bitwy pod Bobrujkami, podczas której, 26 czerwca 1920 r. (95 lat temu), żołnierze z Kaszub rozbili bolszewicki 216 pułk im. Włodzimierza Lenina. Uroczystość w Żukowie odbyły się po raz trzeci, na placu przykościelnym kościoła pw. Św. Jana, przy pomniku Matki Bożej Królowej Polski. W tym miejscu znajdują się tablice z nazwiskami poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. mieszkańców przedwojennego powiatu kartuskiego.
Wartę przy miejscu pamięci trzymali marynarze z Marynarki Wojennej oraz żukowska młodzież. Hymn kaszubskiego pułku odegrała orkiestra miasta Żukowa. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem ks. prałat Ireneusz Bradtke odprawił w kościele farnym mszę Św. za poległych żołnierzy 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty. Na zakończenie uroczystości szczególne podziękowania skierowano na ręce Mariana Hirsza, który jest inicjatorem i koordynatorem dorocznych uroczystości upamiętniających 66 Kaszubski Pułk Piechoty.
W uroczystościach udział wzięła delegacja Zarządu Głównego z prezesem Łukaszem Grzędzickim oraz reprezentanci oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego i Stowarzyszenia Rodziny Hirsz. Nie zabrakło również władz Żukowa z burmistrzem Wojciechem Kankowskim oraz zaproszonych goście. W uroczystości uczestniczył m.in. poczet sztandarowy Marynarki Wojennej RP.
Początki 66 Kaszubski Pułk Piechoty sięgają powstania wielkopolskiego kiedy to powstańców zasilali przedzierający się z Kaszub ochotnicy chcący bić się z Niemcami. Z tych ochotników w październiku 1919 r. zaczęto formować kaszubski pułk strzelców pomorskich, nad którym osobisty patronat objął Naczelny Wódz Józef Piłsudski. Pułk ten w styczniu i lutym 1920 r. przejmował od Niemców przyznaną Polsce na mocy traktatu wersalskiego część Pomorza. W czerwcu 1920 r. 66 Kaszubski Pułk Piechoty im Józefa Piłsudskiego został wysłany na front wojny polsko-bolszewickiej, gdzie podczas wspomianej już walce pod Bobrujkami, a także w ofensywie sierpniowej znad Wieprza czy bitwie o Horodec ostro bił bolszewików. Jako znak rozpoznawczy od początku żołnierze Kaszubskiego Pułku Piechoty na kołnierzach kurtek i płaszczy umieszczali symbol Kaszub – czarnego gryfa ze złotymi szponami i w złotej koronie. Odznaka pamiątkowa 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty ostatecznie zatwierdzona została 15 września 1925 roku (Dziennik Rozkazów Ministra Spraw Wojskowych nr 31, poz. 319). Odznaka ma kształt ośmiokątnej tarczy z czarnym gryfem kaszubskim w koronie na złotym tle. W otoku granatowym napis NIGDE DO ZGUBE NIE PRZYŃDĄ KASZUBE zaczerpnięty z refrenu Marsza Kaszubskiego (tradycyjnie uznawanego za hymn kaszubski). Otok połączony z czterema powtórzonymi numerami pułkowymi 66 układającymi się w ramiona krzyża, między które wplecione są inicjały JP – Józefa Piłsudskiego, patrona pułku.
Ciekawym różnicy między Bolszewikami a bolszewikami, tudzież między: '…pomniku Matki Bożej Królowej Polski’ a '…pomniku Matki Bożej, Królowej Polski’.
Jest różnica między Bożą Matką a Bożą Królową.
Zdaje się, że i:
… Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem, ks. prałat …
… Początki 66 KaszubskiEGO PułkU Piechoty […] wielkopolskiego, kiedy […] ochotnicy, chcący bić się […] Naczelny Wódz, Józef Piłsudski […] wspomianej już waLKI pod […] Wieprza, czy …
… gryfem kaszubskim w koronie na złotym tle …
?
Gryf – cały – na złotym tle – czy tylko korona na złotym tle?
Tlące się problemy rozgryzał
Dar61