Fot. K. Hirsz / kaszubi.pl

21 czerwca 2015 r. w Żukowie świętowano Dzień Pamięci 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty. Uroczystości przypadają na rocznicę zwycięskiej bitwy Kaszubów nad Bolszewikami w 1920 r.

Fot. K. Hirsz / kaszubi.pl
Fot. K. Hirsz / kaszubi.pl

Dzień Pamięci 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty obchodzony jest w rocznicę bitwy pod Bobrujkami, podczas której, 26 czerwca 1920 r. (95 lat temu), żołnierze z Kaszub rozbili bolszewicki 216 pułk im. Włodzimierza Lenina. Uroczystość w Żukowie odbyły się po raz trzeci, na placu przykościelnym kościoła pw. Św. Jana, przy pomniku Matki Bożej Królowej Polski. W tym miejscu znajdują się tablice z nazwiskami poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. mieszkańców przedwojennego powiatu kartuskiego.

Wartę przy miejscu pamięci trzymali marynarze z Marynarki Wojennej oraz żukowska młodzież. Hymn kaszubskiego pułku odegrała orkiestra miasta Żukowa. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem ks. prałat Ireneusz Bradtke odprawił w kościele farnym mszę Św. za poległych żołnierzy 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty. Na zakończenie uroczystości szczególne podziękowania skierowano na ręce Mariana Hirsza, który jest inicjatorem i koordynatorem dorocznych uroczystości upamiętniających 66 Kaszubski Pułk Piechoty.

W uroczystościach udział wzięła delegacja Zarządu Głównego z prezesem Łukaszem Grzędzickim oraz reprezentanci oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego i Stowarzyszenia Rodziny Hirsz. Nie zabrakło również władz Żukowa z burmistrzem Wojciechem Kankowskim oraz zaproszonych goście. W uroczystości uczestniczył m.in. poczet sztandarowy Marynarki Wojennej RP.

Początki 66 Kaszubski Pułk Piechoty sięgają powstania wielkopolskiego kiedy to powstańców zasilali przedzierający się z Kaszub ochotnicy chcący bić się z Niemcami. Z tych ochotników w październiku 1919 r. zaczęto formować kaszubski pułk strzelców pomorskich, nad którym osobisty patronat objął Naczelny Wódz Józef Piłsudski. Pułk ten w styczniu i lutym 1920 r. przejmował od Niemców przyznaną Polsce na mocy traktatu wersalskiego część Pomorza. W czerwcu 1920 r. 66 Kaszubski Pułk Piechoty im Józefa Piłsudskiego został wysłany na front wojny polsko-bolszewickiej, gdzie podczas wspomianej już walce pod Bobrujkami, a także w ofensywie sierpniowej znad Wieprza czy bitwie o Horodec ostro bił bolszewików. Jako znak rozpoznawczy od początku żołnierze Kaszubskiego Pułku Piechoty na kołnierzach kurtek i płaszczy umieszczali symbol Kaszub – czarnego gryfa ze złotymi szponami i w złotej koronie. Odznaka pamiątkowa 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty ostatecznie zatwierdzona została 15 września 1925 roku (Dziennik Rozkazów Ministra Spraw Wojskowych nr 31, poz. 319). Odznaka ma kształt ośmiokątnej tarczy z czarnym gryfem kaszubskim w koronie na złotym tle. W otoku granatowym napis NIGDE DO ZGUBE NIE PRZYŃDĄ KASZUBE zaczerpnięty z refrenu Marsza Kaszubskiego (tradycyjnie uznawanego za hymn kaszubski). Otok połączony z czterema powtórzonymi numerami pułkowymi 66 układającymi się w ramiona krzyża, między które wplecione są inicjały JP – Józefa Piłsudskiego, patrona pułku.

1 KOMENTARZ

 1. Ciekawym różnicy między Bolszewikami a bolszewikami, tudzież między: '…pomniku Matki Bożej Królowej Polski’ a '…pomniku Matki Bożej, Królowej Polski’.
  Jest różnica między Bożą Matką a Bożą Królową.
  Zdaje się, że i:
  … Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem, ks. prałat …
  … Początki 66 KaszubskiEGO PułkU Piechoty […] wielkopolskiego, kiedy […] ochotnicy, chcący bić się […] Naczelny Wódz, Józef Piłsudski […] wspomianej już waLKI pod […] Wieprza, czy …
  … gryfem kaszubskim w koronie na złotym tle …
  ?
  Gryf – cały – na złotym tle – czy tylko korona na złotym tle?

  Tlące się problemy rozgryzał
  Dar61

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.