Fot. mamhakanaraka.pl / Lęborscy uczniowie chcą zaszczepić profilaktykę nowotworową wśród swoich znajomych i rodziny.

688 zespołów podjęło walkę z nowotworem płuc w ramach ogólnopolskiej akcji  „Mam haka na raka.” To już czwarta edycja tego programu, w której udział weźmie ponad 3 000 młodych ludzi. W kampanię społeczną zaangażowało się także pięciu uczniów klasy Ic z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lęborku.

Informacja o programie rozesłana została do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Jednak pomysł wzięcia udziału w kampanii wypłynął od samych uczniów. – Interesuje mnie temat profilaktyki i leczenia nowotworów – mówi Łukasz Mański, lider Zespołu 299 MHNR4 – Udało się zebrać grupę pięciu zwariowanych ludzi, z którymi przygotowuję akcję.  Razem z Łukaszem w kampanię zaangażowały się koleżanki i koledzy z klasy o profilu biologiczno-chemicznym: Agata Marcinkowska, Basia Adamczyk, Jakub Kilanowski i Karolina Szymańska. Zgodnie z regulaminem, każdy zespół ma swojego opiekuna, którym dla Zespołu 299 jest Pani Małgorzata Janowicz, nauczycielka biologii.

Fot. mamhakanaraka.pl / Lęborscy uczniowie chcą zaszczepić profilaktykę nowotworową wśród swoich znajomych i rodziny.

– Aktualnie skupiamy się na działaniach lokalnych – tłumaczą uczestnicy kampanii – W tej chwili przeprowadzamy prelekcje w szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie powiatu lęborskiego. Jutro jedziemy z naszym programem do Łeby. Myślimy też o Cewicach.

Głównym punktem pierwszego etapu kampanii „Mam haka na raka” jest zorganizowanie „Dnia Hakowicza”. – Zdecydowaliśmy, że będzie to niedziela, 6 lutego – tłumaczy Łukasz Mański – Chcemy zorganizować prelekcję dla wszystkich mieszkańców miasta, połączoną ze zbiórką maskotek dla dzieci z oddziału onkologicznego jednego ze szpitali w Polsce.

Zespół szykuje także materiały promocyjne. We własnym zakresie przygotowują ulotki informujące o samej akcji, a także nieco obszerniejsze przedstawiające profilaktykę nowotworową. – Problematyką raka  płuc chcemy zainteresować jak największą grupę mieszkańców Lęborka i powiatu – informuje Zespół – Staramy się też dotrzeć do naszych lokalnych samorządowców i parlamentarzystów.  Uczniowie Ic chcieliby także, by  do programu szkolnego wprowadzono dwie godziny zajęć z zakresu profilaktyki nowotworowej. W tym celu na specjalnie przygotowanych formularzach będą zbierać podpisy popierające tą ideę.  Akcja lokalna jest pierwszym etapem projektu, którego celem jest stworzenie i przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii promującej profilaktykę i leczenie raka płuc, gdyż jest on jednym z najgorszych nowotworów. Wynika to głównie z jego naturalnej historii, gdyż objawy tej choroby pojawiają się późno i są mało specyficzne. Spóźnione leczenie często nie przynosi pożądanych rezultatów. Rak płuc jest główną przyczyną zgonów pacjentów onkologicznych.

Jednym z patronów akcji Zespołu 299 z kl. Ic ZSO 2 w Lęborku jest gazetakaszubska.pl.

7 KOMENTARZE

  1. Bo trzeba działać drogi kolego,a nie tlyko siedziec w miejscu myslac ze wszystko samo przyjdzie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.