Człowiekiem Roku 2014 w konkursie Liderzy Świata Energii został Mirosław Bieliński, prezes zarządu Energa SA. Jurorzy docenili wprowadzenie spółki na giełdę i stałą poprawę wyników finansowych Grupy Energa.

Nagrody w ramach konkursu Liderzy Świata Energii przyznawane są w czasie corocznej konferencji energetycznej EuroPOWER. Kapituła nagradza osobowości, przedsięwzięcia i przedsiębiorstwa mające pozytywny wpływ na rozwój sektora energetycznego w Polsce. W tym roku nagrodę w głównej kategorii – Człowiek Roku 2014 – za wybitne osiągnięcia dla rozwoju rynku energii elektrycznej odebrał Mirosław Bieliński. Statuetkę prezesowi zarządu Energa SA wręczył wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz.
Wysoka kapitalizacja i płynność akcji oraz najwyższe roczne wyniki w historii Grupy Energa to osiągnięcia, na które zwróciła uwagę kapituła konkursu. Pod kierownictwem Mirosława Bielińskiego Grupa Energa w ostatnim roku zanotowała ponad miliard złotych zysku. To wynik o 35 procent wyższy niż w 2013 roku i znacznie powyżej oczekiwań analityków. Z kolei od czasu debiutu giełdowego w grudniu 2013 roku wartość spółki wzrosła o ponad 40 proc., a jej akcje wchodziły kolejno do indeksów średnich i największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Obecnie spółka notowana jest w najbardziej prestiżowym indeksie WIG 20, a także w międzynarodowych indeksach notowanych na giełdach w Londynie i Frankfurcie, czyli MSCI Poland i FTSE All World.
– Cieszy nas nieprzerwany rozwój Grupy Energa, który jest oparty o solidne fundamenty biznesowe. Nasze wyniki finansowe potwierdzają, że wprowadzane zmiany oraz konsekwentna polityka inwestycyjna, w tym skupienie się na regulowanym segmencie dystrybucji energii elektrycznej, było słusznym wyborem. Ta nagroda jest wyrazem uznania dla wysiłku i zaangażowania wszystkich pracowników naszej firmy – mówi Mirosław Bieliński.
Tytuł Człowieka Roku 2014 w konkursie Liderzy Świata Energii to kolejna nagroda przyznana Energa SA w ostatnim czasie. Przed miesiącem Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet uhonorowała Grupę Energa statuetką „Byki i niedźwiedzie” dla najlepszej spółki z indeksu mWIG40. W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu Energa SA jednej z najbardziej prestiżowych nagród dla spółek notowanych na giełdzie, redakcja podkreślała – „Energetyczna spółka szturmem zdobyła giełdę. W 2014 r. na samym wzroście kursu akcjonariusze zyskali ponad 44 proc., a biorąc pod uwagę dywidendę – ponad 52 proc. To najwyższe stopy zwrotu wśród firm z indeksu mWIG40.„
Energa SA została uwzględniona w prestiżowym rankingu „Giełdowa Spółka Roku” Pulsu Biznesu i TNS Polska, a także została wybrana najcenniejszą firmą na Pomorzu oraz, dwukrotnie, Marką Wysokiej Reputacji.
Grupa Energa jest też laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii Zielona Gospodarka. Spółka oraz jej prezes otrzymali również tytuł Lidera Polskiego Biznesu przyznawanego przez Business Centre Club.
Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję,
Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 184 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.