fot. Arkadiusz Wydro ZHP

W ciągu kilku dni ponad sześciuset młodych ludzi poznało tajniki wytwarzania energii elektrycznej zwiedzając małe elektrownie wodne na malowniczej rzece Raduni. Powstałe na początku XX wieku obiekty są na bieżąco modernizowane i cały czas aktywne.  Wycieczki propagują wiedzę: z zakresu pozyskiwania energii z OZE, historyczną oraz geograficzno-przyrodniczą.

fot. Arkadiusz Wydro ZHP

W dniach 8 – 13 sierpnia Grupa Energa zaprosiła uczestników Zlotu ZHP do odwiedzenia hydroelektrowni w Łapinie, Bielkowie i Straszynie. Zlot odbywa się na Wyspie Sobieszewskiej dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stulecia Związku Harcerstwa Polskiego.

Młodzież przybyłą pierwszego dnia zwiedzania (8 sierpnia) przywitali w Bielkowie przedstawiciele zarządu Energi Wytwarzania – spółki Grupy Energa sprawującej nadzór nad elektrowniami, a tym samym oficjalnie zainaugurowali serię wizyt w obiektach hydrotechnicznych.

Witamy Was bardzo serdecznie. Bardzo cieszymy się, że odwiedziliście naszą elektrownię – mówił prezes zarządu Energi Wytwarzania, Piotr Meler –  To dla nas wielki zaszczyt móc gościć wspaniałych młodych przedstawicieli organizacji, która od stu lat dostarcza pozytywnej energii naszej Ojczyźnie. Podobnie jak nasza elektrownia, na terenie której się właśnie znajdujemy. Życzymy Wam, aby pełniona służba dawała Wam wiele radości, a wiedza zdobyta podczas dzisiejszego zwiedzania niech w Was zostanie na długo.

„Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro!” – to hasło zlotu. Doskonale wpisuje się ono w rolę, jaką spełniają odnawialne źródła energii (OZE).  Energa Wytwarzanie, należąca do Grupy Energa, posiada blisko pięćdziesiąt elektrowni wodnych o łącznej mocy 387 MW. Dla porównania, budowany w Ostrołęce dużej wielkości blok energetyczny będzie miał moc 1000 MW.

Jak powstaje prąd z odnawialnych i konwencjonalnych źródeł energii, jak działa elektrownia? W jaki sposób można wykorzystać wodę do wytwarzania prądu elektrycznego? Tego dowiedzieli się harcerze podczas zwiedzania hydroelektrowni. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji związanych z energetyką.

Odwiedzając zabytkowe elektrownie wodne na Raduni, młodzi ludzie mogli z bliska poznać bardzo „pracowitą” rzekę w Polsce, która jest niemal całkowicie wykorzystana energetycznie.

Czysta energia ze stuletnich hydroelektrowni

Elektrownie wodne na Raduni są ważnym elementem w łańcuchu wytwarzania energii elektrycznej w Grupie Energa. Są stale modernizowane i remontowane, przez co ich skuteczność energetyczna utrzymywana jest na bardzo wysokim poziomie.

Elektrownia w Straszynie została uruchomiona w październiku 1910 roku jako pierwsza siłownia na rzece Raduni. Inwestycja powstała z inicjatywy Rady Powiatu Gdańsk Wyżyny w celu zapobiegania wiosennym powodziom, podczas których wody rzeki Raduni zagrażały terenom na przedpolu fortów gdańskich (rejon na południe od miasta wzdłuż Motławy).

Elektrownia Wodna Bielkowo została uruchomiona w 1925 roku jako czwarta elektrownia wodna na rzece Raduni. Inwestorem przedsięwzięcia był Senat Wolnego Miasta Gdańska. Gdański Senat na odcinku Raduni od Łapina do Straszyna, wyprocesowanym od Schichaua, wybudował dwie elektrownie wodne, wykorzystując 58,6 m spadu.

Elektrownię Wodną Łapino wybudowano w 1927 roku jako piątą elektrownię wodną na rzece Raduni. Właścicielem nowej elektrowni był Senat Wolnego Miasta Gdańska.

Zwiedzanie elektrowni wodnych

Energa Wytwarzanie jest otwarta na wszystkich zwiedzających i zaprasza chętne grupy do zwiedzania wybranych elektrowni wodnych Grupy Energa za darmo przez cały rok. Elektrownie zwiedza się w grupach nie mniejszych niż 10 i nie większych niż 15 osób.

Jak to zrobić?

  1. Należy wysłać zapytanie dot. zwiedzania na adres mailowy: ew.zwiedzanie@energa.pl z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem.
  2. Zapytanie powinno zawierać dane kontaktowe opiekuna grupy, sugerowany termin zwiedzania oraz listę uczestników.
  3. W odpowiedzi zostanie wysłana zgoda lub w razie wyjątkowych sytuacji jej brak.

Na stronie energa-wytwarzanie.pl wskazane zostały obiekty elektroenergetyczne umożliwione do zwiedzania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.