mat. prasowy

Akademickie Koło Kaszubskie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku serdecznie zapraszają na promocję książki prof. Zygmunta Szultki pt. „Świątynia na Rowokole i jej funkcje”. Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek 27 marca o godz. 10.00 w czytelni głównej słupskiej biblioteki przy ul. Grodzkiej 3. Publikacja została wydana przez Fundację Instytut Balticum oraz  Akademię Pomorską w Słupsku. W czasie spotkania będzie możliwość zakupienia książki po cenie promocyjnej.

mat. prasowy
mat. prasowy

– Fundacja Instytut Balticum bierze czynny udział przy wydawaniu publikacji o tematyce Pomorza i Kaszub. W 2015 roku planujemy wydać kolejne publikacje z serii „Pomerania” – mówi Małgorzata Klimkowicz, prezes Fundacji Instytut Balticum.

(Wstęp)

Książeczkę o kościele na Rowokole oddaję do rąk Czytelników z niemałym zakłopotaniem, bo jestem świadom, że nie powinna się ona jeszcze ukazać drukiem, ponieważ nie wykorzystałem wszystkich dotyczących jego źródeł. Chodzi przede wszystkim o archiwalną spuściznę księcia Ernesta Bogusława von Croya, ogromny zbiór zespołów, wśród których znajdowały się najróżniejsze materiały, zwiezione pod koniec XVII w. z ówczesnego synodu słupskiego, a zwłaszcza domeny słupskiej. Na początku XVIII w. ze Słupska trafiły one do Berlina i aktualnie są opracowywane przez archiwistów Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz Berlin-Dahlem. Prace te mogą potrwać jeszcze kilka lat. Po ich zakończeniu badacze będą mieli pełny dostęp do nich. Nie wykorzystałem więc wszystkich źródeł o podstawowym znaczeniu dla odtworzenia i wyjaśnienia przeszłości dziejowej katolickiego kościoła na Rowokole i jego funkcji. Jest więc zrozumiałe, że przedstawiony obraz może w przyszłości ulec pogłębieniu lub skorygowaniu. Świadom tych niedostatków zdecydowałem się na wydanie obecnej redakcji Świątyni na Rowokole i jej funkcji, ponieważ: 1. została ona oparta na dużej części niewykorzystanych dotąd przez badaczy źródeł Archiwum Państwowego w Szczecinie, 2. jego przeszłość cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym, 3. ze względu na dotychczasowe o nim piśmiennictwo. To ostatnie jest ilościowo wcale bogate, ale nie zawsze konstruktywne, niekiedy wprowadzające w zdumienie, bo oderwane od podstawy źródłowej i niezgodne z procesem rozwoju społeczno-gospodarczego, politycznego i religijnego otoczenia Rowokołu, ziemi słupskiej i Pomorza.

Pragnę pięknie podziękować Pani dr Małgorzacie Cieśluk za przekład na język polski dokumentu fundacyjnego kaplicy na Rowokole z 1398 r. oraz P.P. dr. Bronisławowi Nowakowi i mgr. Radosławowi Pawlikowi za życzliwe zwrócenie uwagi na niektóre elementy podstawy źródłowej.

prof. zw. dr hab. Zygmunt Szultka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.