Bardzo dobrze zaczął się rok 2015 dla kultury kociewskiej. Do tczewskiej „Fabryki Sztuk” zjechało wielu, wielu twórców kociewskich. Towarzyszyli im sponsorzy oraz przedstawiciele władz samorządowych. Zjazdowi twórców kociewskich towarzyszyła wielka wystawa pt. „KOCIEWIE. Serdeczna strona świata”. W podtytule wystawy nie przypadkiem zaznaczono „Wystawa etnograficzna, fotograficzna i malarska”. Po wystawie niejako nas oprowadzał profesjonalny przewodnik. Z wielkich twórców kociewskich warto wyróżnić takie indywidualności jak: Edmund Zieliński, Stefan Ostoja-Lniski, Jerzy Kamiński, Zenon Miszewski, Irena Szczepańska. Może zabrakło dzieł Bogdana Lesińskiego, malarza rodem z Tczewa, w swoim czasie rozpoznawalnego poza granicami kraju. Przy tej okazji warto wyeksponować wśród „uczestników wystawy” Andrzeja Grzyba, regionalistę, pisarza, fotografika, a zarazem senatora RP i przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Kociewskiego.

Bardzo ważnym pokłosiem „Wielkiej wystawy o Kociewiu” były liczne spotkania i rozmowy. Przy kawie i tradycyjnym kuchu rozmawialiśmy również o poezji i literaturze. Młodzież, która zapewniła oprawę muzyczną wystawy, zainteresowała się legendą polskiego rocka – Grzegorzem Ciechowskim rodem z Tczewa. Rozmawialiśmy również o prasie lokalnej, w tym „Wieściach z Kociewia”. Dzięki prasie kociewskiej ma miejsce autentyczna promocja dorobku i twórczości regionalizmu kociewskiego.

Na tej wielkiej wystawie kociewskiej nie zabrakło rozmów i refleksji o V Kongresie Kociewskim. Kociewie ma naprawdę czym się pochwalić. Nie musi mieć kompleksów względem starszych braci z regionu pomorskiego – Kaszubów. Wyraźnie to podkreślała obecna na Wystawie Felicja Baska-Borzyszkowska, uznana regionalista kaszubska. Jak się wydaje nasze kultury pięknie uzupełniają się i wzajemnie przenikają. W roku V Kongresu Kociewskiego (na przestrzeni czasu od marca do listopada 2015 roku), należy zawołać „Czas na wielką promocję Kociewia”. A prymat w tej promocji niech należy do artystów kociewskich, szczególnie poetów i pisarzy oraz malarzy.

Naturalnie podczas Kongresu Kociewskiego dojdzie zapewne do wielu spotkań animatorów kultury kociewskiej i kaszubskiej oraz innych społeczności pomorskich. Nic bowiem tak nie łączy i integruje różnorakich społeczności, jak właśnie kultura!

Jan Kulas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.