sobota, 3 czerwca, 2023
Strona główna Tagi Kociewie

Tag: Kociewie

Zmarł senator Andrzej Grzyb

We wtorek, 5 lipca 2016 roku, po długiej chorobie zmarł senator RP Andrzej Grzyb - promotor Kociewia i przyjaciel Kaszub.

Kociewski Stolem – Jan Ejankowski z Piaseczna

Dnia 28 listopada 2015 roku zmarł Jan Ejankowski (1929-2015). Odszedł niezwykły człowiek, wybitny regionalista, znakomity nauczyciel, autor wielu publikacji. Niewątpliwie wielka to strata dla Kociewia i Pomorza. Jak sam mówił o sobie "w oświacie i kulturze przepracowałem łącznie 63 lata". W czasach stalinowskich heroicznie trwał on przy harcerstwie.

Początki V Kongresu Kociewskiego

Kociewiacy, młodsi bracia Kaszubów, mają swoje tradycje i formy promocji oraz regionalnej integracji. Przypomnijmy, że w 1992 roku odbył się II Kongres Kaszubski. Później zaniechano formuły kongresowej. Tymczasem Kociewiacy, począwszy od 1995 roku, regularnie i konsekwentnie co 5 lat organizują Kongresy Kociewskie. Właśnie dnia 16 kwietnia 2015 r. w Pelplinie rozpoczął się V Kongres Kociewski.

Wielka wystawa o Kociewiu

Dawno już do Tczewa nie zjechało tak wielu twórców z całego Kociewia. Artystom nie rzadko towarzyszyli przedstawiciele władz samorządowych. Parlamentarny Zespół Kociewski reprezentowali senator Andrzej Grzyb i poseł Jan Kulas. A wszystko działo się w tętniącej życiem i twórczością "Fabryce Sztuk". Tczew w coraz większym stopniu staje się centrum promocji kultury kociewskiej.
2,137FaniLubię
304ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Z Gdańska do Kartuz i Kościerzyny pociągiem hybrydowym. Samorząd województwa kupi...

Prawie 128 mln zł kosztować będą cztery dwunapędowe pociągi, które zakupi samorząd województwa pomorskiego. Napęd elektryczny i spalinowy pozwoli na łatwiejszą podróż i wyeliminuje...