Warto zdać sobie sprawę, jak krótki okres czasu dzieli nad od wielkiego jubileuszu odrodzenia polskiej samorządności. To już za 4 miesiące będziemy obchodzić i świętować 25. lecie odrodzenia samorządu terytorialnego w naszym kraju. Świętować będziemy odrodzenie fundamentu samorządności – polskich gmin. Przypomnę, że historyczne wybory do rad gmin odbyły się 27 maja 1990 roku. Dodam, że odbudowa samorządności była możliwa dzięki rządowi premiera Tadeusza Mazowieckiego i wsparcia jego dzieła przez parlament wyłoniony w wyborach 4 czerwca 1989 roku. Uzupełnię, że samorząd powiatowy i samorząd wojewódzki (dzieło rządu J. Buzku i parlamentu pod przewodnictwem AWS-UW) zaczął funkcjonować dopiero od 1 stycznia 1999 roku.

Ludzie tworzą historię. Tak też było w brzemiennych latach 1989-1990. Premier T. Mazowiecki zlecił dzieło przygotowania reformy samorządowej prof. Jerzemu Regulskiemu. Wkrótce został on Pełnomocnikiem Rządu ds. Reformy Samorządowej. Od strony legislacyjnej projekty ustaw prosamorządowych przygotował Senat, które następnie uchwalono w Sejmie. Do najbliższych współpracowników J. Regulskiego należeli wtedy senator Jerzy Stępień, poseł Walerian Pańko i prof. Michał Kulesza. Z tej wielkiej czwórki żyją i funkcjonują J. Regulski i J. Stępień. Naturalnie od strony wielkiej polityki, wsparcie dla reformy samorządowej zapewnili T. Mazowiecki i Lech Wałęsa oraz oczywiści Obywatelski Klub Parlamentarny (OKP). W terenie najważniejsze było poparcie tej idei, reformy przez działaczy ruchu Komitetów Obywatelskich, często, ale nie zawsze z dopiskiem „Solidarność”. Dlatego pierwszą powinnością przy obchodach ćwierćwiecza polskie samorządności, jest i powinno być odnalezienie i uhonorowanie jego współtwórców. Mam na uwadze liderów Komitetów Obywatelskich, pierwszych przewodniczących rad gmin, pierwszych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Trzeba też pamiętać o radnych z pierwszej kadencji rad gmin w latach 1990-1994.

Naturalnie w każdej gminie nieco inaczej będziemy obchodzić jubileusz ćwierćwiecza polskiej samorządności terytorialnej. Aby jednak trochę rozwinąć dyskusję i samemu coś zaproponować, przedkładam następujące propozycje:

1/ Powołanie Komitetu Obchodów 25. lecia samorządności lokalnej

2/ Ustalenie listy współtwórców gminnej samorządności

3/ Opracowanie zwięzłych biografii współtwórców naszej gminnej samorządności

4/ O ile to możliwe, i w zgodzie, to uhonorowanie (wyróżnienia samorządowe, wojewódzkie i gminne) współtwórców samorządności lokalnej. Należy też uczcić pamięć tych z nich, którzy już odeszli do „Domu Pana”

5/ Opracowanie kalendarium wydarzeń w naszej gminie w latach 1990-2015

6/ Przygotowanie publikacji (prezentacji) bilansu zmian i dokonań w naszej gminie

7/ Zorganizowanie w naszych szkołach konkursów (historyczny, plastyczny, literacki itp.) nt. „Srebrny Jubileusz Samorządności w mojej Małej Ojczyźnie”

8/ Zorganizowanie okolicznościowych sesji rad gmin, konferencji i debat obywatelski nt. „Moja gmina w minionym dwudziestopięcioleciu”

9/ Przygotowanie informacji nt. „Współpraca naszej gminy z najbliższymi sąsiadami oraz z partnerami zagranicznymi”

10/ Wypracowanie uwag i wniosków (gł. dla parlamentu) nt. koniecznych zmian i zapisów w celu dokończenia polskiej reformy samorządowej

W moim przekonaniu, jednym z najważniejszych zadań jubileuszu 25. lecia naszej samorządności, powinna być aktywizacja społeczności lokalnej i wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży.

Jan Kulas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.