mat. prasowe

Grupa ENERGA w trzech kwartałach 2014 roku odnotowała poprawę wyników. Skonsolidowana EBITDA wyniosła 1 832 mln zł przy 24 proc. wzroście, a zysk netto 825 mln zł wobec 581 mln zł wypracowanych w tym samym okresie 2013 roku. Zarząd Spółki zaktualizował Program Inwestycyjny. Dzięki wzrostowi efektywności w obszarze inwestycji, Grupa zrealizuje cele inwestycyjne przy niższych wydatkach.

mat. prasowe
mat. prasowe

Po dziewięciu miesiącach Grupa ENERGA wypracowała 825 mln zł zysku netto, podczas gdy w zeszłym roku wyniósł on 581 mln zł. Skonsolidowana EBITDA wyniosła 1 832 mln zł i była o 24 proc. wyższa w ujęciu r/r. Bardzo dobre rezultaty zostały wypracowane przy niższych o 9 proc. przychodach, które po trzech kwartałach wyniosły 7 792 mln zł.

W samym trzecim kwartale Grupa wypracowała zysk netto na poziomie 218 mln zł wobec 59 mln zł w tym samym okresie ubiegłego roku. Skonsolidowana EBITDA wyniosła 551 mln zł i była wyższa o 51 proc. w ujęciu rok do roku. Grupa poprawiła swoje rezultaty we wszystkich segmentach, a największy wzrost dotyczył wytwarzania i poprawy w linii biznesowej Elektrownia Ostrołęka. Przychody Grupy w trzecim  kwartale to 2 506 mln zł.

W porównaniu do trzech kwartałów ubiegłego roku, istotny wpływ na skalę wzrostu wyników miał zeszłoroczny odpis z tytułu trwałej utraty wartości bloku B w ENERGA Elektrownie Ostrołęka SA, który istotnie obniżył wówczas wynik finansowy Segmentu Wytwarzanie w pierwszym kwartale oraz koszty związane z restrukturyzacją zatrudnienia poniesione w trzecim kwartale 2013 roku. Dodatkowo na wyniki tegorocznych trzech kwartałów pozytywny wpływ miało rozwiązanie rezerwy na uprawnienia do emisji CO2. EBITDA po dziewięciu miesiącach roku i po wyłączeniu wpływu jednorazowych zdarzeń wzrosła o 9 proc. r/r.

– Wzrosty wyników Grupy – wyższe marże i wskaźniki rentowności – to głównie skutek  poprawy efektywności funkcjonowania, nad którą konsekwentnie  pracujemy.  Na lepsze  wyniki częściowo wpływ miały zdarzenia jednorazowe, ale nawet bez nich widoczny jest stabilny wzrost w porównaniu do zeszłego roku – mówi Mirosław Bieliński, Prezes Zarządu ENERGA SA.

W ciągu trzech kwartałów 2014 roku Grupa dostarczyła 15,5 TWh energii elektrycznej do ponad 2,9 mln odbiorców, co stanowiło wzrost o 2 proc. Wolumen sprzedanej energii to 19,3 TWh i był niższy o 15 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Wolumen energii elektrycznej sprzedanej odbiorcom końcowym spadł o ok. 8 proc., głównie w  grupach taryfowych A i B, co jest wynikiem  zmiany strategii sprzedażowej.

W dziewięciu miesiącach 2014 roku produkcja energii elektrycznej w Grupie ENERGA utrzymała się na porównywalnym poziomie w stosunku do zeszłego roku i wyniosła 3,8 TWh, z czego 1,4 TWh pochodziło ze źródeł odnawialnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.