mat. prasowe

Gdynia, obok między innymi Centrum Myśli Jana Pawła II, Jana Komasy – reżysera filmu „Miasto 44″ i Arkadiusza Gołębiewskiego – twórcy festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, została finalistą konkursu Strażnik Pamięci tygodnika „Do Rzeczy”. Zwycięzców w trzech kategoriach (Twórca, Instytucja, Mecenas) poznamy podczas uroczystej gali 9 listopada 2014 w Zamku Królewskim w Warszawie.

mat. prasowe
mat. prasowe

Nagroda Strażnik Pamięci jest przyznawana w trzech kategoriach. W kategorii Mecenas nagrodę otrzyma podmiot publiczny lub komercyjny, który w szczególny sposób materialnie wspiera dbałość o pamięć historyczną. Kapituła nasze miasto doceniła  za zaangażowanie na rzecz projektów historycznych i zrozumienie, czym jest ciągłość pamięci w nowocześnie rozwijającym się mieście. Ze szczególnym uwzględnieniem współtworzenia festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. W kategorii Twórca wyróżnienie mogą otrzymać autorzy dzieł, które przyczyniają się do odnowienia pamięci. W kategorii Instytucja nagroda trafi do muzeum, stowarzyszenia, fundacji, organizacji nowo powołanej lub takiej, która w minionym roku podjęła nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu.

Finalistów wyłoniła Kapituła Strażnika Pamięci spośród propozycji nadesłanych przez czytelników. Ostatecznie Kapituła Strażnika Pamięci nominowała po pięciu finalistów w kategoriach Twórca i Instytucja. W kategorii Mecenas wybrano czterech finalistów.

Kategoria MECENAS:

 1. Bank Spółdzielczy w Myszkowie – za pomoc w organizacji takich przedsięwzięć jak konkursy historyczno-literackie „Polskie więźniarki w Ravensbrück”, „Prawda i kłamstwa o Katyniu” oraz Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Myszkowie.
 2. Miasto Gdynia – za zaangażowanie na rzecz projektów historycznych i zrozumienie, czym jest ciągłość pamięci w nowocześnie rozwijającym się mieście.
 3. SKOK Wołomin – za nieustanne wsparcie dla twórczości nawiązującej do ważnych faktów polskich dziejów.
 4. Tauron Polska Energia – za wkład w produkcję i realizację filmu „Jack Strong”, dzięki czemu polska opinia publiczna mogła w fabularnej formie poznać losy niezwykłego bohatera, Ryszarda Kuklińskiego.

Kategoria TWÓRCA:

 1. Arkadiusz Gołębiewski – za twórczość filmową i organizację Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, podczas którego pokazano działalność konspiracji antykomunistycznej.
 2. Jan Komasa („Miasto 44″) – za wizję i rozmach, dzięki którym potrafił przybliżyć młodemu pokoleniu obraz zrywu powstańczego w 1944 r.
 3. Andrzej Nowak – za konsekwencję, stanowczość i odwagę w pokazywaniu historii Polski, jej wielkości jako państwa i oryginalności jej cywilizacji, co szczególnie udało mu się pokazać w książce „Dzieje Polski”.
 4. Kajetan Rajski – za książkę „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi żołnierzy wyklętych”, w której pokazał ciągłość międzypokoleniową łączącą Polaków wokół wartości niepodległej ojczyzny.
 5. Zespół twórców filmu „Powstanie Warszawskie” (Jan Ołdakowski z zespołem) – za rzetelność i troskliwość, z jaką udokumentowali i przywrócili pamięć o powstańcach.

Kategoria INSTYTUCJA:

 1. Centrum Myśli Jana Pawła II – za pracę na rzecz zachowania pamięci o Janie Pawle II, patronie polskiej wolności i solidarności, oraz propagowanie twórczości Karola Wojtyły.
 2. Ośrodek Karta – za działalność wydawniczą i archiwalną, która służy pokazaniu różnorodności doświadczeń oraz tradycji tworzących Rzeczpospolitą.
 3. Pismo „Glaukopis” – za zaangażowanie na rzecz przywrócenia Polakom tradycji narodowej.
 4. Portale Historyczne Polskiego Radia – za zebranie archiwalnych nagrań między innymi Radia Wolna Europa, ich przetworzenie i udostępnienie szerokiej publiczności.
 5. Teatr Nie Teraz (niezależny teatr z Tarnowa) – za podejmowanie trudnych tematów z polskiej przeszłości.

To nie jest zwyczajny konkurs, jakich wiele w redakcjach: na najlepszą płytę, najlepszy film czy romansidło najbardziej wyciskające łzy z oczu. Przyznając statuetki Strażnika Pamięci 2014, redakcja tygodnika „Do Rzeczy” chce uhonorować ludzi, którzy w sposób szczególny, często wbrew obowiązującym trendom, poprawności politycznej i otoczeniu, dokładają starań, by kultywować i promować polską historię. Propagowanie pamięci o polskiej historii jest jednym z najważniejszych elementów tożsamości tygodnika „Do Rzeczy”. Stąd pomysł nagrody, która będzie wyróżnieniem dla osób funkcjonujących w różnych kategoriach i branżach: od twórców, którzy w różny sposób promują polską historię, przez organizacje społeczne działające na tym polu, do instytucji wspierających taką aktywność finansowo – mówił po spotkaniu Kapituły Strażnika Pamięci Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”.

W Kapitule, która ostatecznie decyduje, w czyje ręce trafi statuetka Strażnika Pamięci, zasiadają: Bogdan Benczak (prezes zarządu Fundacji PZU), Czesław Bielecki (architekt, polityk, publicysta), Ryszard Bugaj (ekonomista, publicysta), Krzysztof Dudek (dyrektor Narodowego Centrum Kultury), Piotr Gabryel (zastępca redaktora naczelnego „Do Rzeczy”), Dorota Gawryluk (dziennikarka Polsatu), Andrzej Horubała (zastępca redaktora naczelnego „Do Rzeczy”), Łukasz Kamiński (prezes IPN), Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski), Zdzisław Krasnodębski (socjolog, publicysta, europoseł), Paweł Kukiz (muzyk), Paweł Lisicki (redaktor naczelny „Do Rzeczy”), Mateusz Morawiecki (prezes Banku Zachodniego WBK), Przemysław Omieczyński (prezes Fundacji Niepodległości), Ewa Siemaszko (historyk), Krzysztof Turkowski (Polkomtel, Polsat), Piotr Zychowicz (redaktor naczelny „Historii do Rzeczy”).

Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronie: http://dorzeczy.pl/straznik-pamieci/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.