fot. ZKP Cewice

W gminie Cewice  (powiat lęborski) rozpoczęły się konsultacje dotyczące wprowadzenia dodatkowych kaszubskich nazw miejscowości. Poniżej list skierowany przez wójta gminy do mieszkańców.

fot. ZKP Cewice
fot. ZKP Cewice

SZANOWNI MIESZKAŃCY GMINY CEWICE

Wniosek o ustalenie i wprowadzenie dodatkowych nazw miejscowości w języku kaszubskim na obszarze Gminy Cewice do Rady Gminy Cewice złożyli w imieniu członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział w Cewicach, Stowarzyszenia „Rozwój Bukowiny”, Stowarzyszenia „Rozwój Sołectwa Popowo” prezesi wyżej wymienionych organizacji na początku lipca br. Jako uzasadnienie podano: „Pragniemy podkreślić przywiązanie do rodzimych i bliskich nam wartości, które z pokolenia na pokolenie przekazywane są w naszych rodzinach. Jesteśmy głęboko przekonani, że dzięki temu odwiedzających tereny naszej gminy zainspirujemy do poznania naszej kaszubskiej kultury i jej tradycji”.

Dodatkowa nazwa miejscowości w języku kaszubskim może być ustalona na wniosek Rady Gminy, jeżeli za jej ustaleniem opowiedziała się w konsultacjach społecznych ponad połowa mieszkańców danej miejscowości biorących udział w konsultacjach.

Uprawnionymi do wzięcia udziału w konsultacjach są wyłącznie mieszkańcy poszczególnych miejscowości Gminy Cewice wpisani do stałego rejestru wyborców i posiadający prawo wyborcze według stanu na dzień wejścia w życie poniższej uchwały.

Konsultacje uzna się za ważne, jeżeli weźmie w nich udział co najmniej 25% uprawnionych osób. Przeprowadzenie konsultacji nastąpi poprzez badanie ankietowe skierowane do mieszkańców danej  miejscowości, zgodnie ze  wzorem  ustalonym  uchwałą Nr XXXIX/362/2014 Rady Gminy Cewice z dnia 28 sierpnia 2014 r. w sprawie przeprowadzania konsultacji w przedmiocie dodatkowych nazw miejscowości w języku kaszubskim na terenie Gminy Cewice.

Wymiana tablic informacyjnych na tablice z nazwami miejscowości w języku polskim i w języku kaszubskim finansowana jest w 100% z budżetu państwa.

Konsultacje prowadzić będą osoby upoważnione przez Wójta Gminy Cewice.

Zapraszam do czynnego udziału w konsultacjach społecznych, które odbędą się w dniach od 3 października 2014 r. do 2 stycznia 2015 r.

Wójt Gminy Cewice – Jerzy Pernal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.