Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Bardziej niż prestiż, jaki gwarantuje objęte przez Donalda Tuska stanowisko, uwagę opinii publicznej przyciągają przede wszystkim astronomiczne kwoty, jakie zarabiać w Brukseli będzie szef polskiego rządu – ponad 104 tys. zł miesięcznie! Do tej pory na fotelu premiera otrzymywał ok. 18 tys. zł.

Agencja foto: Rada Europejska
Agencja foto: Rada Europejska

Donald Tusk po zmianie pracy może zarabiać nawet pięć razy więcej – wyliczyło Radio TOK FM. Jak wynika z wyliczeń radia, Herman van Rompuy zarabia 298 tysięcy 495,44 euro, czyli ponad 1,25 mln zł rocznie. Nie oznacza to, że tyle samo otrzyma Donald Tusk, ponieważ dokładne wynagrodzenie będzie w pewnym stopniu zależało od budżetu wspólnoty.

Jak podkreśla TOK FM, „do pensji podstawowej należy doliczyć dodatek mieszkaniowy. Przewodniczącemu RE nie przysługuje jednak prywatna rezydencja. Taką ideę, wraz z ideą posiadania prywatnego odrzutowca, odrzucono podczas obrad nad zarobkami przewodniczącego Rady Europejskiej w 2008 roku.”

Wybrany większością kwalifikowaną przez szefów państw i rządów, przewodniczący Rady zwołuje unijne szczyty (czyli posiedzenia Rady Europejskiej) i im przewodniczy, zapewniając ciągłość prac i pomagając – jak stanowi Traktat – „osiągnąć spójność i konsensus” między przywódcami. Za te umiejętności Van Rompuy był powszechnie chwalony. Donald Tusk wielokrotnie pokazał, że potrafi odnaleźć się w sytuacji, w której konieczne jest poszukiwanie kompromisu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.