W najbliższą sobotę, 6 września, o godz. 10.00, w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie będzie można wysłuchać interpretacji fragmentów Trylogii Henryka Sienkiewicza – w ramach narodowej akcji pod patronatem Prezydenta RP także w języku kaszubskim – tłumaczył Roman Drzeżdżon.

[youtube_sc url=http://youtu.be/oqoVqDrQO7M]

Polecamy wprowadzenie do spotkania, autorstwa Edyty Łysakowskiej-Sobiczewskiej – głównej organizatorki przedsięwzięcia.

„Hej, szable w dłoń” – będą mogli za A. Waligórskim krzyknąć uczestnicy 3 już „Narodowego czytania”, jakie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego  w gościnnych murach  (jak i poza nimi) współorganizatora, czyli Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. To właśnie tu zostaną odczytane i zainscenizowane mniej lub bardziej znane dialogi/monologi Sienkiewiczowskich bohaterów, które na trwałe wpisały się w naszą narodową świadomość, kulturę, język. Poprzez taką formę chcielibyśmy nie tylko zachęcić młode pokolenie do czytania lektury szkolnej, ale i przybliżyć mu sarmackie obyczaje, sprowokować do dyskusji na temat dawnego i obecnego rozumienia patriotyzmu oraz ukazać piękno dawnej polszczyzny. Starszemu pokoleniu zamierzamy przypomnieć uwielbiane dzieła polskiego noblisty. Innowacją w tym roku będzie prezentacja wybranych fragmentów  powieści „Ogniem i mieczem” w języku kaszubskim.

Teksty czytać będą pracownicy Muzeum, nauczyciele i uczniowie liceum Sobieskiego”. Inscenizacje wybranych scen, budowanie słuchowiska radiowego na bazie lektury zaprezentują członkowie Teatru „Prawie Lucki” i studenci krakowskiej PWST. Oprawę muzyczną (muzyka baroku i filmowa, pochodząca z ekranizacji „Trylogii”) zapewnią uczniowie naszego liceum. Występom towarzyszyć będzie prezentacja mini wykładów na temat bogatej biografii H. Sienkiewicza  i źródeł twórczej  inspiracji. Uczestników spotkania zachęcimy do wzięcia udziału w konkursie  pięknego czytania wybranych fragmentów „Potopu”.

Mamy nadzieję, że to spotkanie z literaturą zrealizuje cel, jaki stawia uczestnikom tegorocznego „Narodowego czytania” Prezydent RP – B. Komorowski, który wierzy, że „najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.