Gdynia Basen Prezydenta, fot. Krzysztof Romański

W poniedziałek 18 sierpnia br., Wielką paradą zakończy się Operacja Żagle Gdyni 2014. Pierwsze jednostki opuszczą gdyński port o godzinie 16.00. Szyk uformują na wysokości sopockiego mola a następnie popłyną w kierunku Gdyni. Do udziału zapraszamy także wszystkich właścicieli jednostek pływających, a mieszkańców trójmiasta i turystów do obserwowania wydarzenia z Orłowa, Bulwaru Nadmorskiego czy  Mola Południowego.

Gdynia Basen Prezydenta, fot. Krzysztof Romański
Gdynia Basen Prezydenta, fot. Krzysztof Romański

Paradę otworzy Kapitan Points, jednostka SAR, która postawi kurtynę wodną, tzw. motyla. Następnie w szyku jako pierwsza ustawi się ORP Iskra. W dalszej kolejności popłyną jednostki według zasady większa i mniejsza na przemian. Paradę zakończy Dar Młodzieży, zgodnie ze zwyczajem, że najbardziej prestiżowe miejsce zajmuje ten żaglowiec, na który wszyscy najbardziej czekają. Zasadnicza parada rozpocznie się o godzinie 18.00, a zakończenie przewidziane jest około godz. 19.00, na wysokości główek gdyńskiego portu. 600-700 metrów to minimalna odległość w jakiej mogą przejść jednostki od linii brzegowej.

Po trzech dniach zlotu można już podać pierwsze podsumowania. – Do Gdyni przypłynęło 25 jednostek, reprezentujących 6 państw, wśród nich gwiazda imprezy, portugalska Santa Maria Manuela, która po raz pierwszy zawitała na Bałtyku –  wylicza Joanna Zielińska, pełnomocnik prezydenta ds. sportu. – Nie zabrało także francuskiego Etoile oraz szwedzkiego Falkena, które brały udział w Operacji Żagiel’74. Łącznie na pokładach wszystkich żaglowców do naszego miasta przybyło ponad 1300 marynarzy. Wszyscy spotkali się z bardzo gorącym przyjęciem gdynian i gości naszego miasta, co z kolei niezwykle zaskoczyło załogi – dodaje.

Kolejnym dowodem na popularność żaglowców było zbieranie pieczątek. – Do ostatniego wydania Ratusza dołączone zostało 30 tys. specjalnych kart, które okazały się najbardziej pożądanym towarem w mieście w ciągu ostatnich dni. Z kolei na kilku żaglowcach chwilami brakowało tuszu do pieczątek, a na Falkenie stempel popsuł się w sobotnie popołudnie. W punktach informacyjnych wydano wszystkie materiały promocyjne, wydrukowane w liczbie 50 tys. sztuk – zaznacza Krzysztof Romański, kierownik projektu.

Warto zaznaczyć, że kolejny weekend w Gdyni wszystkie miejsca hotelowe były zajęte i to nie tylko w sobotę czy niedzielę ale już od środy.

Choć Operacja Żagle Gdyni jeszcze trwa, to w ciągu trzech pierwszych dni było bardzo bezpiecznie. Miejskie służby ratunkowe – Policja, Straż Miejska czy Pogotowie – w trakcie zakończonego właśnie weekendu na terenie imprezy nie odnotowały żadnych interwencji. Zarząd Dróg i Zieleni oraz firmy odpowiedzialne za czystość w mieście pracowały sprawnie a miasto było utrzymane w należytej czystości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.