fot. gk

Sezon letni trwa, utrzymujące się wysokie temperatury powodują, że chętniej korzystamy z kąpieli wodnych. Pamiętajmy jednak, że woda to żywioł, a kąpiel w nieodpowiednim miejscu, bez przygotowania bądź odpowiednich umiejętności może skończyć się tragicznie. W ubiegłym roku na terenie Powiatu Puckiego w wodach Morza Bałtyckiego życie straciło 13 osób. W tym roku miał miejsce pierwszy tragiczny finał kąpieli. W okolicach Swarzewa w trakcie powrotu do brzegu z wodach Zatoki Puckiej utonął 26-letni mężczyzna. Mimo akcji reanimacyjnej, mieszkańca gm. Puck nie udało się uratować.

fot. gk
fot. GK

Policjanci dbając o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą proszą o zachowanie zdrowego rozsądku i przypominają o kilku podstawowych zasadach:

  • korzystajmy tylko z kąpielisk strzeżonych(to te, na których pracują ratownicy WOPR),
  • bezwzględnie wykonujmy polecenia ratowników (ich zadaniem jest dbać o nasze bezpieczeństwo, a nie uprzykrzać nam wypoczynek),
  • do wody nie powinniśmy wchodzić bezpośrednio po spożyciu obfitego posiłku, a kategorycznie zabrania się wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu,
  • do wody nie wolno wchodzić także bezpośrednio po opalaniu się,
  • jak również wtedy, gdy na kąpielisku wywieszona została czerwona flaga – ZAKAZ KĄPIELI
  • jeśli zauważymy kogoś w wodzie, kto ma problemy z dotarciem do brzegu lub topi się od razu zaalarmujmy służby ratunkowe: ogólnopolski numer ratunkowy nad wodą to 601-100-100, albo na numer alarmowy 112 (pamiętajmy o przekazaniu informacji o dokładnej lokalizacji miejsca zdarzenia).

Pamiętajmy. Nad Morzem Bałtyckim bardzo zdradliwe i niebezpieczne są tzw. prądy wsteczne. Niektóre są tak silne, że potrafią dorosłego mężczyznę wciągnąć pod wodę w głąb akwenu. Dlatego powinniśmy zadbać przede wszystkim o nasze dzieci. Niewinne zamoczenie nóg może doprowadzić do tragedii. Jeśli nie mamy pewności czy akwen jest bezpieczny zapytajmy ratowników. Oni na pewno udzielą fachowej informacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.