GK

Osiem lat spędzi w wiezieniu holenderski rolnik, który w podsłupskim Smołdzinie uprawiał konopie indyjskie. Wartość zebranej z nielegalnej uprawy marihuany przekraczała trzy miliony złotych. Wyrok słupskiego Sadu Okręgowego nie jest prawomocny.

GK
GK

64-letniemu holenderskiemu rolnikowi zarzucono, że w swoim gospodarstwie w podsłupskim Smołdzinie uprawiał tysiące krzaków konopi indyjskich. Rolnik zorganizował także kanał przerzutowy marihuany do Holandii. Czarnorynkowa wartość zebranego suszu przekraczała trzy miliony złotych. W ostatnim słowie rolnik konsekwentnie odrzucił wszystkie oskarżenia.

– Nie zgadzam się z aktem oskarżenia. W swoim gospodarstwie uprawiałem konopie włókniste. W żadnym wypadku nie uprawiałem konopi indyjskich – mówi Wilhelmus van D., oskarżony.

– Za popełnione przestępstwa oskarżony zostaje skazany na karę łączną ośmiu lat więzienia i sto tysięcy złotych grzywny – oznajmiła Agnieszka Niklas – Bibik, sędzia sądu okręgowego w Słupsku.

Podczas śledztwa Holender utrzymywał, że olbrzymia nielegalna plantacja konopi była… eksperymentem naukowym. Rolnik twierdził, że susz konopi dosypywany do paszy dla zwierząt, tak aby hodowane przez niego krowy i konie były spokojniejsze. Podczas trwającego ponad trzy lata śledztwa i sądowego procesu obcokrajowiec kilkakrotnie zmieniał swoją linię obrony. Sąd nie dał jednak wiary żadnej z przedstawianych przez oskarżonego wersji wydarzeń

– Wyjaśnienia oskarżonego są niewiarygodne, a w dużej części wręcz absurdalne. Dodatkowo są też niespójne. Sądowi trudno więc było w nie uwierzyć – dodała Agnieszka Niklas – Bibik.

Razem z Holendrem na ławie oskarżonych zasiadło także dwoje Polaków, którzy pomagali w przestępczym procederze. Konkubina obcokrajowca została skazana na dwa lata i trzy miesiące więzienia. Mężczyzna, który między innymi pomagał w organizowaniu transportu narkotyków, usłyszał wyrok trzech lat więzienia.

Skazany Holender może spędzić w celi nawet resztę swojego życia. Zdaniem prokuratury podczas pobytu w areszcie obcokrajowiec postanowił rozprawić się z kilkoma osobami prowadzącymi przeciwko niemu dochodzenie. Za pośrednictwem współwięźniów usiłował zlecić zabójstwo słupskiej prokurator i dwóch funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. Proces w tej sprawie toczy się równolegle przed słupskim sądem. Za to przestępstwo obcokrajowcowi grozi kara dożywotnego więzienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.