fot. nadesłane

Coroczny Konkurs Pieśni im. Jana Trepczyka w Miszewie, który odbył się 14 czerwca, miał w tym roku szczególną oprawę. Połączony był z X-tą rocznicą nadania imienia placówce.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Ta piękna okazja przyciągnęła władze gminy Żukowo, dyrektorów wszystkich szkół z gminy, licznych gości, a zwłaszcza utalentowanych uczestników wokalnego konkursu. Szczególnym gościem było Towarzystwo Śpiewacze im. Jana Trepczyka z Wejherowa, które zawiązało się tuż przed nadaniem imienia, a więc również obchodziło ono swój jubileusz. Przybyła też Halina Uchman dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie.

– Uważam, że to co zasiano dziesięć lat temu przynosi rezultaty. Na pewno należy trzymać obrany kurs, wcielać w życie idee kultywowania tożsamości z „mała Ojczyzną” oraz budzić wśród młodego pokolenia dumę z przynależności do Kaszub. Wartości, którymi kierował się Jan Trepczyk są wciąż aktualne. Podziw budzi jego nieugięte dążenie do celu, jego postawa wobec kaszubskości, ciągły rozwój, wspaniała jest jego twórczość. Te wartości są ponadczasowe, a w dzisiejszej dobie globalizacji poczucie tożsamości na pewno pomoże młodemu pokoleniu nie zapomnieć o swoich korzeniach – w swoim wystąpieniu podkreślała Mirosława Groth, która piastowała godność dyrektora szkoły w czasie, gdy nadawano imię szkole. Z kolei obecna dyrektor Dorota Richert zaakcentowała, że swoje działania na tym stanowisku podjęła w duchu kontynuacji.

– Sukcesem minionych dziesięciu lat na pewno jest to, że nasi uczniowie identyfikują się ze swoją małą Ojczyzną, że znają swoje pochodzenie i że się tego nie wstydzą. Dowodem na to są liczne, wysokie osiągnięcia w konkursach związanych z naszym regionem – podkreślała podczas uroczystości.

W dowód uznania złożono na ręce D. Richert podziękowania od dyrektorów szkół, organizacji pozarządowych i działaczy samorządowych. Potwierdzeniem też słów dyrektorki był występ zespołu „Mùlczi”, który funkcjonuje przy Zrzeszeniu Kaszubsko – Pomorskim w Baninie, ściśle współpracującym z miszewską szkołą. Obie instytucje są organizatorami konkursu. W jury zasiedli: Weronika Korthals, Tadeusz Korthals i Eugeniusz Pryczkowski.

W tym roku przybyli uczniowie nie tylko z pobliskich Banina czy Borkowa, ale także z takich szkół jak Brodnica Górna, Luzino, Dzierżążno i inne. Każdy wykonawca zaprezentował jeden z utworów Trepczyka oraz inną dowolną pieśń kaszubską. Pamiątką wydarzenia jest kolejny numer gazetki szkolnej przybliżający dokonania minionych dziesięciu lat.

KATEGORIA „0”- I,
I miejsce, Wiktoria Guz i Adam Wesołowski, ZKiW w Dzierżążnie
II miejsce Julianna Peta, SP nr 1 w Żukowie,
III miejsce Andrzej Galiński, SP w Borkowie

KATEGORIA II-III,
I miejsce Magdalena Leyk i Natalia Dembkowska, SP w Baninie, zespół „Spiéwné kwiôtczi”,
II miejsce Weronika Korczyńska, SP w Brodnicy Górnej
III miejsce Michał Galiński, SP w Borkowie
Wyróżnienie: Aleksandra Biłanicz, SP w Baninie

KATEGORIA IV-VI,
I miejsce Alicja Szmuda, SP w Luzinie,
II miejsce Izabella Kuling, ZKiW w Dzierżążnie
III miejsce Julia Tusk i Zuzanna Płotka, ZKiW w Brodnicy Górnej

Nagroda specjalna prezesa ZKP w Baninie – Julianna Peta, SP nr 1 w Żukowie. Wręczył ją prezes Witold Szmidtke

Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy i upominki. Wśród nich był śpiewnik „Z Tobą bëc”

(jd)

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.