prof Józef Borzyszkowski

7 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach odbyła się konferencja pt. „Dzieje Gminy Główczyce i okolic a teraźniejszość i dziedzictwo kulturowe jej mieszkańców „. Konferencje zorganizował Instytut Kaszubski, Pracownia Historii Pomorza i Krajów Nadbałtyckich Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach.

prof Józef Borzyszkowski
prof Józef Borzyszkowski

Gospodarzem Spotkania była p. Teresa Florkowska – Wójt Gminy Główczyce oraz Paweł Żmuda dyrektor Gminnego ośrodka Kultury.

W Konferencji uczestniczył p. Zbigniew Florkowski – przewodniczący Rady Gminy, radni, sołtysi, animatorzy kultury oraz nauczyciele z dyrektorami miejscowych szkół w Główczycach Zelkowie, Pobłociu i Stowięcinie.

Uczestniczyła także miejscowa poetka, pani Emila Zimnicka z Pobłocia; członkini Słupskiej Grupy Poetyckiej „Wtorkowe Spotkania” przy Starostwie w Słupsku.

Poetka zaprezentowała zebranym trzy swojego autorstwa wiersze – przyjęte z zaduma i uznaniem przez zebranych.

Próbkę poezji pani Emilii Zimnickiej publikuje poniżej.- korzystając z Antologii poezji ( poetów członków – wspomnianej Grupy Poetyckiej Wtorkowe Spotkania – wydawanej co rocznie przez Starostwo Słupskie od paru lat) zatytułowanej Gdzie kwitną sny – wydanej w 2009 r.

W części artystycznej kończącej konferencje zaprezentował się powołany specjalnie na tę okazje zespół – młodych artystów uczniów – z 4 miejscowych (wymieniałem je wyżej) szkół – i był to program kaszubski …żywy, zaprezentowany …. z ikrą i kaszebskim dechem. …nic dziwnego, bo był on wynikiem pobieranych w tychże szkołach nauk na lekcjach języka kaszubskiego…. . Nie przeszkadzało, iż młodzi artyści nie mieli …jeszcze…strojów kaszubskich, ale jak wiemy takowe przy pomocy samorządu będą wkrótce…!!!

Spotkanie to stało się także dobrą promocją dla dwóch wydanych przez środowisko główczyckie pozycji książkowych – folderu Główczyce – Śladami historii i przyrody – wydanego m.in. przy pomocy finansowej Funduszu Europejskiego. Druga pozycja – to wspomnienia mieszkańców gminy Główczyce – Przesiedlona młodość.

Oprawą konferencji była także niezmiernie bogata ( ilościowo a przede wszystkim zawartą wiedzą) wystawa opracowań ( dzisiaj już historycznych, bo także z XIX wieku), publikacji mistrzów – dokumentalistów historii pomorskiej, oraz druga prezentującą bogaty dorobek wydawniczy m.in. Instytutu Kaszubskiego.

W holu GOK- u była także prezentowana okolicznościowa wystawa starych fotogramów obrazujących historię Główczyc i okolic.

W konferencji uczestniczył także Główczycki Duszpasterz proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła – Salezjanin – ks. Tadeusz Stromski, SDB….jak się dowiedziałem Kaszeba z Rumi z korzeniami (przodkowie w Główczycach ) kartuskimi.

Salezjanie parafie główczycką prowadzą od 1952 roku- ks. Tadeusz Stromski jest 10 – tym z kolei proboszczem Salezjaninem.

Wracając do meritum… najważniejszym była treść konferencji i prezentującą ją referenci z niestrudzonym badaczem, popularyzatorem historii Kaszub i Pomorza – słowem Stolemem Kaszebizny prof. Józefem Borzyszkowskim ( Śladami Floriana Ceynowy z Przysierska i Aleksandra Hilferdinga z Petersburga, Tożsamość mieszkańców Główczyc dawniej i dziś ), którego w tej prezentacji rozwijając problematykę spotkania uzupełniali dr Miłosława Borzyszkowska – Szewczyk (Christian Graf von Krockow z Rumbska i jego obraz rodzinnej ziemi kaszubsko- pomorskiej) , dr Eugeniusz Wiązowski ( Główczyce centrum środkowo pomorskiej Cassubii a działalność Księzy Salezjanów po 1945 roku), a także ref. prof. Anny Kwaśniewskiej ( w zastępstwie) O kulturze duchowej (dziedzictwo kultury niematerialnej) mieszkańców Główczyc i okolic (w kontekście Krainy Słowińców).

…aha … było także coś dla ciała…obficie zaopatrzony przez Panie z miejscowego Koła Gospodyń – stół pełen regionalnych smakołyków…am AM am …(dziękuję)

Z satysfakcją …niniejszym donoszę, iż miałem zaszczyt brać udział w tym we wszech miar udanym i potrzebnym spotkaniu…żywej lekcji lokalnego patriotyzmu i miłości do…Małej Ojczyzny – Tatczezny…

Zapraszam do obejrzenia mojej foto relacji z tego kulturowo – historycznego wydarzenia…!!!

Zbigniew Talewski

Naji Goche.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.