fot. Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski

Kolejne udogodnienie dla gdyńskich rowerzystów. Przy ważnych węzłach przesiadkowych i w atrakcyjnych turystycznie miejscach Gdyni powstały parkingi rowerowe.

fot. Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski
fot. Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski

To część projektu Rozwój komunikacji rowerowej aglomeracji trójmiejskiej współfinansowanego z funduszy unijnych. Parkingi są zadaszone, funkcjonalne i – co bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa – wszystkie są objęte systemem monitoringu. Cztery z nich powstały przy ważnych węzłach komunikacyjnych w pobliżu stacji Szybkiej Kolei Miejskiej: Chylonia, Grabówek, Wzgórze św. Maksymiliana i Orłowo. Pozostałe zainstalowano w popularnych miejscach spacerów: przy bulwarze Nadmorskim, Centrum Kwiatkowskiego, w Babich Dołach i przy promenadzie Marysieńki w Orłowie.

Każdy z parkingów wyposażono w tablicę informacyjną z mapką ścieżek rowerowych oraz instrukcjami, w jaki sposób odpowiednio przypiąć rower do stojaka. Jak bowiem pokazują statystyki, prawie 90% właścicieli używa do tego celu zwykłej linki, z którą nawet średnio doświadczony złodziej łatwo się upora.

Oprócz parkingów rowerowych, w mieście stanęło też wiele pojedynczych stojaków, głównie w okolicach szkół i przedszkoli. Zależy nam na tym, by od najmłodszych lat tworzyć nawyk jeżdżenia na rowerze. Mamy nadzieję, że zachęcimy również rodziców, by – jeśli to możliwe –  zrezygnowali z podwożenia dziecka autem pod same drzwi, a zamiast tego – pojechali z nim na rowerze, a jeśli jest starsze – zmobilizowali do samodzielnej jazdy. Stojaki dostają wszystkie placówki, które wyraziły zainteresowanie i mają możliwość ich montażu w miejscach łatwo dostępnych, wygodnych i bezpiecznych – mówi Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, pełnomocnik prezydenta Gdyni do spraw komunikacji rowerowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.